Afrikinis nykštukinis ežys

Afrikinis nykštukinis ežys

Šis gyvūnas yra slapukas, miegalius ir dar dyglus. Augintinis, kurio nepaglostysi ir nepaniurkysi, kaip katino, šuns ar žiurkėno, tačiau vis vien sparčiai populiarėja Lietuvoje. Jų veisėja gydytoja veterinarė Ugnė Suslovienė sako, kad ežius auginti labai įdomu. Tai malonus iššūkis. Juk reikia ežį prisijaukinti, išmokti paimti ant rankų ir netgi „prikalbinti“, kad iškištų snukelį.

PRISIJAUKINIMAS IR DRESŪRA

Afrikos nykštukiniai ežiai – tai afrikinio keturpirščio ir alžyrinio ežio palikuonys, kurie auginami namuose, išmoksta šeimininkus atpažinti pagal kvapą. Augintojai sako, kad ežys pakankamai komunikabilus. Savo šeimininką atpažįsta pagal kvapą. Jei su ežiu žmogus praleidžia daug laiko, jį kalbina, laiko ant rankų, dresuoja, gali būti, kad ežys atbėgs šaukiamas ir vardu.

PORAVIMASIS

Ežys – vienišius, su savo giminaičiais pykstasi, todėl narveliuose gyvena po vieną. O patinas su patele sutaria tik poravimosi metu. Pasak Ugnės, jų meilės giesmės bei ypatingi šokiai nustebina:

„Labai daug garsų. Patinėlis sukasi ratu aplink patelę, cypsi, unkščia, viauksi, girgžda. Toks įdomus meilės ritualas. Beje, nevarginant ežytės, per metus gali atsivesti 2 vadas, bet ne daugiau. Atsiveda nuo 1 iki 6 ežiukų.“

Mažyliai gimsta beveik be spyglių. Per pirmąsias savo gyvenimo valandas, prasikala spygliukai. Iš pradžių jie yra minkšti, vėliau sukietėja. Nuo mamos ežiukus atskirti galima jau 6 savaičių. Idealu, kai pas naujus šeimininkus iškeliauja būdami 8 savaičių.

NAKTINIS GYVŪNAS

Ežio visos emocijos reiškiamos ypatingais garsiais. Kai ežys pradeda muistytis ir pukšėti, reiškia, jis pyksta. Tokia jo natūrali gynybinė reakcija. Kai jis susisuka į kamuoliuką ir pukši, - bando baidyti. Ežys naktinis gyvūnas ir naktinėdamas sukelia triukšmo, todėl jo narvą patariama laikyti atokiau nuo miegamojo. Tačiau šiltoje vietoje, kur nebūtų skersvėjo, taip pat ir saulės spindulių. Įrengiant ežiui narvelį reikėtų pakloti rankšluostėlį, kad ežiui būtų šilta ir jauku, įberti specialaus kraiko. Ežiams sveika ir patinka bėgioti, todėl jiems būtinas bėgimo ratelis. Laukinėje gamtoje per naktį gali nubėgti 8-10 kilometrų. Naktinių ežių nuotykių namuose neišvengė ir Ugnės šeima:

„Yra buvę, kad pabėgo du patinėliai, kurie tarpusavyje nesutaria. Naktį išgirdome didelį triukšmą. Lyg cyptų kokios pelės, šikšnosparniai ar žiurkės.“

ŽIEMOS MIEGAS - NELEISTINAS

Kad ežys nesugalvotų užmigti žiemos miegu, būtina šiluma. Ežiui reikalinga bent 21-22 laipsnių temperatūra. Jei namuose vėsu, pavyzdžiui, kol rudenį neįjungtas šildymas arba pavasarį jau išjungtas, būtina šildyti papildomai. Kitaip ežys gali užmigti žiemos miegu. O to namuose auginamiems ežiams leisti negalima. Pirmuosius požymius, kad ežiui per šalta, pastebėti nesunku:

„Ežys sulėtėja, kartais svyruoja, prastai ėda, mažai laka, - pasakoja veterinarijos gydytoja Ugnė Suslovienė. - Jei šeimininkai pastebi kuriuos nors iš šių pakitimų, reikia paimti ežį ant rankų, pažiūrėti ar nėra atvėsęs. Jei kūno temperatūra pakitus, reikia šildyti. Geriausia – natūrali žmogaus kūno šiluma. Dėkite jį sau ant pilvo ar prie delnų (ežys turi būti išsitiesęs ir pilvuku glaustis prie žmogaus). Po truputį, per pusvalandį – valandą, ežys turi atšilti.“

MITYBA

Piešinėliuose ežiukus matome ant spyglių nešančius obuolius. Tačiau iš tikrųjų ežiai yra vabzdžiaėdžiai plėšrūnai ir jokių gėrybių ant spyglių nenešiota. Bet obuolius ėda. Šeriami kartą per parą, dažniausiai vakare. Veisėjai juos šeria aukščiausios klasės kačių pašaru, papildomai duoda virtos vištienos, virto kiaušinio, kai kurių daržovių ir vaisių. Tačiau didžiulis delikatesas - milčiaus lervos. Gyvendami gamtoje jie ėda visokius vabzdžius. Tai ir yra jų tikrasis delikatesas. Ežiams negalima duoti citrusinių vaisių, riešutų, grūdų, vynuogių. Ir ypač pieno. Jų organizmas, kaip daugelio kitų gyvūnų, nevirškina laktozės. Tačiau, jei duosite pieno, laks. Tik po to gyvūnui gali liūdnai baigtis. Laukinis ežys gali smarkiai susirgti, viduriuoti, ir net nugaišti.

KAIP PAIMTI ANT RANKŲ

Jei ežiui leisite pabėgioti ant stalo ar lovos, stebėkite, kad jis nenukristų. Stebėti reikia, jei paleidote ir ant grindų. Ežys slapukas – mėgins kur nors įlįsti ir pasilėpti. Be to, jei namuose grindys nešildomos, ežys gali sušalti, ypač, jei įlįstų į kokią atokią vietelę. Jei namuose turite kitų augintinių - katę ar šunį, ežys gana lengvai apsigins – tiesiog susisuks į aštrų kamuoliuką ir labiau teks saugoti didžiuosius augintinius. Ežio spygliai pakankamai aštrūs, tad kiekvieną sykį, kai imamas ant rankų, palieka mikro įdūrimų. Imant svarbu negriebti už nugaros, nes gyvūnui atrodo, kad puola plėšrūnas, todėl įtempia raumenis ir susisuka į kamuoliuką. Imti reikia už šonų. Beje, ežio pilvelis yra padengtas kailiu, jis minkštas ir švelnus. Kūną dengiantys spygliai – tai šimtmečių raidoje pakitę plaukai, kurių kiekvienas turi apie 6-7 tūkstančius ir gali būti iki 90 skirtingų spalvų ir atspalvių. Kaip ir visi plėšrūnai, ežys turi nemažai dantų – nuo 36 iki 44.

SVEIKATOS BŪKLĖ

Gydytojai veterinarai sako, kad ežiai pakankamai sveiki gyvūnai. Tačiau augintojams pataria turėti sveikatos knygelę, kur būtų registruojamos galimos procedūros ir sveikatos būklė. Ežiai neskiepijami. Jie tik dehelmintizuojami nuo išorės ir vidaus parazitų, užlašinant gydytojo veterinaro nustatytą kiekį preparato ant sprando. Augintojai sako, kad ežys gana nereiklus. Jei turi pakankamai ėdalo ir vandens, vienas namuose gali išbūti net iki kelių parų.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

Parengė: Jūratė Jadkonytė Petraitienė

  • “BUBASTĖS“ parodoje – retų kačių vada
  • Skruzdėlės
  • Balandis
  • Arklio diena
  • Latviškos penkių eurų moneta
  • „DiArchy“ magas Arvydas Gaičiūnas  sulaukė sesės siurprizo
Dalintis FacebookDalintis su draugu

ezys_1
ezys_2
ezys_3
ezys_4
Nuotraukos Jūratės Jadkonytės Petraitienės

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html