Žiema

Kaip tinkamai lesinti paukščius?

Lietuvos miestuose ir gyvenvietėse nesunkiai galime priskaičiuoti apie 20 – 30 paukščių rūšių. Žiemą ateina metas jiems padėti. Paukščių lesinimas nėra lengva pramoga. Jeigu abejojate, ar galėsite tęsti tai visą žiemą be pertraukų, geriau net nepradėkite, - moko specialistai.

“Paukščiams pagelbėti reikia, tik būtina žinoti, kada tos pagalbos reikia. Per anksti pradėję lesinti sutrikdome paukščių migraciją. Lesinti reikia tik tada, kai sniego paklotė tampa stora, dengia augalų sėklas, paukščiams sunku surasti maisto,“ - sako ornitologas Gediminas Petkus.

Jei norite į savo įrengtas lesyklas privilioti kuo daugiau ir kuo įvairesnių paukščių, neužtenka pagaminti lesyklas ir jas iškelti tinkamose vietose. Būtina parinkti ir kuo įvairesnį lesalą. Kuo platesnį asortimentą pasiūlysite, tuo sveikiau bus patiems paukščiams, o jūs sulauksite didesnės paukščių įvairovės.

Juoda duona lesinimui netinka, ji rūgsta paukščio gurklyje. Dar svarbu žinoti, kad vandens paukščius taip pat nereikia skubėti lesinti. Kada ežerų, tvenkinių ar kitų vandens telkinių pakrantės apledėja, sušąla krantai, o gulbės ir antys negali pasiekti maisto – vandens augalų – tada reikia ir joms pagelbėti.

„Vasarą, rudenį vandens paukščių lesinti negalima, kenkiame jų reprodukcijai, sutrinka hormonų veikla ir paukščiai niekur nenori skristi,“ – sako ornitologas.

Paukščių lesinimasViliaus Rekevičiaus nuotr.

Nustatyta, kad per vieną žiemos naktį, esant 10 laipsnių šalčio temperatūrai, visiems gerai pažįstama ir dažniausiai lesyklas lankanti didžioji zylė netenka 10 proc. savo svorio. Didžioji dalis - riebalai, kurie sudeginami pastoviai kūno temperatūrai palaikyti.

Populiariausias ir daugelio paukščių mėgstamas lesalas – nelukštentos saulėgrąžos. Jose gausu riebalų, kurie yra labai svarbus smulkių paukščių energijos šaltinis. Svarbu atminti, kad paukščių negalima lesinti kepintomis ir sūdytomis saulėgrąžomis.

Dažnai žmonės papietavę sumano su paukščiais pasidalinti likučiais. Tai netinka, maistas negali būti sūdytas, supelijęs, surūgęs... Paukščiams tinka sorų kruopos, įvairūs kviečių, avižų grūdeliai, virti ryžiai, kuriuos, jeigu labai šalta, galima pašlakstyti aliejumi; paukščiai mėgsta ir baltos duonos trupinėlius, riešutus, dilgėlių, linų sėklas.

„Iš anksto, rudenį, galima pasiruošti, susidžiovinti šermukšnių, šaltalankių uogų,“ – sako Gediminas Petkus.

Norint lesyklas lankančius paukščius apsaugoti nuo kačių ir kitų plėšrūnų, lesyklas reikia iškelti kuo aukščiau nuo žemės, jų nepatariama tvirtinti ant tvorų, pirmų namo aukštų, palangių, medžio šakų, ten, kur plėšrūnai gali prisėlinti.

Jeigu abejojate, ar tinkamai įrengėte lesyklą, ar teisingai parinkote lesalą, galite susisiekti su Lietuvos ornitologų draugijos specialistais. Pasak draugijos atstovo Gedimino Petkaus, jie visuomet pasirengę geranoriškai patarti, kaip padėti sparnuočiams.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Jūrų kiaulytė
  • Kupranugaris
  • Jūrų kiaulytės vasara
  • Kas nutinka nuo kabliukų paleidžiamoms žuvims?
  • Šeškai ir katės yra jautrūs COVID-19
  • Koronavirusas ir naminiai gyvūnai
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html