Namų interjeras ir katinas

Namų interjeras ir katinas

Ar gali būti tvarkingi ir gražūs namai, kai juose apsigyvena gyvūnas, turintis nežabotą temperamentą, gebantis bet kur užlipti ar užšokti, mėgstantis pasikapstyti ir pasidraskyti, konsultuojamės su dizainere Lina Kalinauskaite-Forsman, auginančia katę Fergie, ir veterinarijos specialistė, kačių veisėja Dovile Intiene.

,,Sakoma, kad mes gyvename pas kates ir katinus, o ne jie pas mus, - juokiasi tokį posakį prisiminusi dizainerė Lina Kalinauskaitė-Forsman ir čia pat paneigia: Visų pirma namuose gyvename mes ir namus kuriame sau. Gyvūnai, žinoma, kaip ir vaikai, ,,primeta“ namams pokyčių, bet tikrai ne tokių, kad savo teritoriją visiškai pertvarkytume ir apkrautume įvairiomis katėms skirtomis žaidimo priemonėmis ar įrenginiais.“

Namų apžiūra

Linos namuose dabar laksto smagus Bombėjaus veislės kačiukas, kurio laukė ilgiau, nei vaiko, - pusantrų metų. (viena vada nepasisekė, laukė kitos). Moteris užtikrina, kad laiko pasiruošti ir viską apgalvoti turėta daug. Jai buvo svarbu, kad namuose gyvūnas būtų saugus. Taip pat, sako, svarbu atkreipti dėmesį į interjero detales, kurias gyvūnas gali tyčia ar netyčia sunaikinti. Būtina patikrinti daiktus, kurie stovi lentynose ar ant spintelių, kad katė nenumestų, nesudaužytų. Galbūt lengvai dūžtančius galima padėti saugiau. Vazas, į kurias merkiamos gėlės, statyti vidury stalo ir, būtų puiku, jei jos būtų sunkesnės, t.y., gyvūnas stumtelėjęs lengvai neapverstų. Juk katės kartais mėgsta iš vazų atsigerti vandens. Tačiau dizainerė pabrėžia, kad nereikėtų namų „išvalyti“ taip, kad šie panašėtų į gyvūnų žaidimo aikštelę.

JEI SUNIOKOTI BALDŲ APMUŠALAI

Daugelis kačių augintojų klausia, ką daryti, kai katinas drasko minkštus baldus? Kai pavyzdžiui, naujos prabangios sofos oda, pažaidus katinėliui, tarsi nusėjama mažomis skylutėmis, o fotelio ištaigingo audinio apmušalai tampa panašūs į nudriskusį megztinį?

,,Baldų audiniai yra didžiausias iššūkis kačių mylėtojams, - sako dizainerė. - Pirmiausia reikėtų pasirūpinti geromis draskyklėmis, galbūt namuose turėti jų kelias. Žmonės dažnai renkasi minkštus baldus aptrauktus oda, nes tai labai praktiška, juk oda greitai nesusidėvi ir lengvai valosi. Tačiau, kai namuose yra katė, tokie baldai netinkami, nes gyvūnas savo aštriais nagučiais lengvai pažeidžia odos vientisumą. Kai pas mus atsirado katė, iš pradžių nerimavau: kas bus su mano gražiaisiais baldų užvalkalais. Buvau ne juokais išsigandus, nes Kisa (taip ją vadina namiškiai) labai mėgo nagais draskyti fotelį. Tačiau, žiūriu, kad nieko neįvyko, nes tinkamai parinktas audinys atlaikė. Mano sofoms jau 15 metų!“

MARTINDEILO TESTAS AUDINIAMS

Šiuolaikinis audinys gali būti labai tvirtas ir įvairios sudėties: tiek sintetinio, tiek natūralaus, tiek mišraus pluošto. Labai svarbu audinio stiprumas. Šiandien modernių raštų audiniai gaminami ne tik gražūs, bet ir tvirti. Audinio stiprumas matuojamas vadinamu Martindeilo testu. Kiekvienas kokybiškas audinys yra testuojamas ir jo pristatyme nurodomi tikslūs testo duomenys, išreikšti skaičiais. Audinio tvirtumas arba, kitaip vadinamas, atsparumas dėvėjimuisi yra nustatomas pasaulyje pripažintu audinio trinties testu, kuris atliekamas nepriklausomose laboratorijose. Audinio pavyzdį prispaudžia metaliniais diskais ir šiais diskais nustatytu greičiu trina audinį sukamaisiais judesiais iki tol, kol nutrūksta bent 2 audinio siūlai. Specialistai sako, kad buitiniam naudojimui arba turint gyvūnų rekomenduojama, kad Martindeilo testo duomenys būtų apie 30 000. Tai reiškia, kad 30 000 kartų perbraukus per audinį, jis nepakis. Kuo tas skaičius didesnis, tuo audinys yra atsparesnis. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į audimo būdą, kad būtų kuo tvirčiau suaustas, nebūtų kilpelių, nes kilpinį audinį lengva išdraskyti.

JEI DRASKO UŽUOLAIDAS

Kitas kačių mėgiamas objektas – užuolaidos. Už jų katės mėgsta pasislėpti. Dovilė Intienė sako, kad taip katės jaučiasi tarytum saugesnės, jos tarsi susimažina namų erdvę. Tiesa, yra ir tokių žvitriaakių, kurios, lyg prisiminusios savo laukinę prigimtį ar giminystę su tigrais, bando laipioti užuolaidomis. Ir žinoma, tam labiausiai tinka mūsų namuose kabinamos dieninės ir nėriniuotos uždangos. Juk už raštuoto ir reto audinio užsikabinti nagučiais lengviau. Dizainerė Lina pataria atsisakyti dieninių užuolaidų, nes šios nėra būtinos. Interjeras dėl to nenukenčia. Jei vis dėl to nusprendėte šias užuolaidas kabinti, nelieka nieko kito, kaip katiniuką auklėti ir neleisti jam ant jų lipti.

Dizainerė sako, kad kuriant namų interjerą nereikėtų varžyti savo sumanymų. Jei norisi baltos sofos, pirkite ją. Tik turite žinoti, kad teks dažnai ją valyti. Gražūs daiktai namus daro jaukesnius, mielesnius mums. Tiesa, kai namuose yra gyvūnas, kai kurie buitiniai įrenginiai yra neišvengiami. Pavyzdžiui, vienas iš svarbiausių katės inventoriaus detalių - kraiko dėžutė. Ji irgi galėtų būti priderinta prie namų. Kai kurie pataria kraiko dėžutę laikyti lengvai valomoje vietoje - vonios ar tualeto kambaryje. Specialistė sako, kad kaip tik čia gali glūdėti netinkamo gyvūno elgesio priežastys, kai šis savo gamtinius reikalus ima daryti ant kilimo ar vazone. Kraiko dėžutė visada turi būti lengvai pasiekiama. Ko nepasakysi apie švarinimosi kambarius, į kuriuos patenkame atsidarydami duris. Gyvūnas dažniausiai to nesugeba. O mes įpratę paskui save uždaryti tualeto ar vonios kambario duris. Todėl geriausia kraiko dėžutę pastatyti kitoje ūkinės veiklos zonoje – koridoriuje. Ir, žinoma, idealu, jei ji bus uždaros formos, t.y., gyvūnas į ją patenka lengvai, tačiau kapstydamasis neteršia namų./p>

JEI KAPSTOSI VAZONE

Ir visgi, jei gyvūnas vis tiek kapstosi gėlių vazone, patikrinkite kraiko dėžutę, galbūt dažniau reikėtų keisti jos turinį. Jei ji nešvari, katinas ieškos ,,smėliuko“ vazone. O jei dėžutė visada laiku valoma ir lengvai pasiekiama, tačiau katinas vis vien per daug domisi vazonais, sukurkite nedraugišką aplinką - fizines kliūtis. Kačių augintoja ir veisėja Dovilė Intienė pataria naudoti dantų krapštukus. Juos susmaigsčius į žemes aplink augalą, katei bus sunku ten patekti ir ji nelįs. Tiesa, reikia žinoti, kad ne visoms katėms tai veikia. Kartais žaismingosios žaliaakės tai priima, kaip naują žaidimą ir neskubėdamos pagaliukus iškrapšto bei mielai su jais žaidžia. Taip pat katino dėmesį pritrauksite, jei į vazonus pridėsite dekoratyvinių akmenukų, kriauklių ar įsmeigsite dekoracijų. Katinai tikrai parodys šioms detalėms ,,dėmesį“.

Jei su smeigtukais augalo apsaugoti nepavyktų, galima išbandyti kitą būdą – citrusinius vaisius. Pasirodo, katės genetiškai netoleruoja citrusinių vaisių kvapo. Paimkite citriną, apelsiną ar greipfrutą ir patarkuokite žievelės. Tada nedidelį kiekį tarkių pabarstykite vazone. Arba. Galima aplesiną ar citriną perpjauti pusiau, išskobti ir pribėrus kavos pastatyti į vazoną. Tai kates irgi atbaido. Vienos katės atpranta iš karto, kitoms reikia daugiau laiko. Jei matote, kad katė vis tiek eina, lenda ir krapšto vazoną, po kurio laiko vėl pabarstykite citruso žievelių. Tikrai turėtų padėti. Katėms patinka švari aplinka. Ir šios ekologinės priemonės, t.y., taurūs citrusinių vaisių ir kavos pupelių kvapai, privers žvitriaakes laikytis atokiau, o kartu apsaugos ir augančias gėles.

JEI GRAUŽIA AUGALUS

Daugelis šeimininkų skundžiasi katinų nugraužtais naminiais augalais. Nieko baisaus, jei katinai lauke pakramto žolės, tačiau jei kramto ir skabo kambaryje auginamų vazonuose gėlių lapus, to leisti negalima, nes gyvūnas gali apsinuodyti. Specialistai sako, kad dažniausiai katės apsinuodija paragavusios skintų gėlių, tokių, kaip tulpės, narcizai, pakalnutės, gvazdikai. Pavojingi ir visi lelijinių šeimos augalai. Jei katė ima vemti, būtina gyvūną stebėti. Vienkartinė tokia būklė - nieko baisaus, taip organizmas išsivalo. Tačiau, jei prisiėdęs augalų katinas tampa apatiškas, neėda savo įprasto ėdalo – tai jau pavojaus ženklai. O jei pradeda viduriuoti, nedelsiant reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Vienas iš būdų atpratinti katiną graužti įvairius naminius augalus - pasiūlyti specialios žolės, kuri šiems gyvūnams labai patinka, yra nekenksminga ir net, kas paneigs, kad pavadinta jų garbei! Tai gerai žinomas gėlynus puošiantis augalas - katžolė. Šio augalo, sudaiginto indeliuose arba džiovinto, galima įsigyti specializuotose parduotuvėse. Tai pat parduotuvėse galima nusipirkti katžolės sėklų, kurias pasėjus užsiauginkite katei tinkamiausios žolės.

KATĖS ŽINO, KUR ŠVARU, GRAŽU IR JAUKU

Mūsų kalbintos specialistės Lina ir Dovilė siūlo saugoti ir rūpintis savo žaviaisiais tigrų „giminaičiais“, tačiau kartu nepamiršti namų estetikos, kurią kuriant reikia galvoti apie save ir savo namiškius. Namai turi gyventi savo gyvenimą. Daiktai turi tarnauti mums, o ne mes daiktams. Atrodo, katės tai žino. Todėl jos nesikuklindamos namuose pasirenka minkščiausią ir švelniausią sofą, šilčiausią vietą. Įsitaiso ten, kur švaru, gražu ir saugu.

Šaltinis: laida Mūsų gyvūnai

Parengė: Jūratė Jadkonytė Petraitienė

  • Kai kurie produktai – mirtinai pavojingi papūgom
  • Aviganiai šunys išbandė instinktus su tikromis avimis
  • Vietnamo vienaragė gyvatė
  • „DiArchy“ magas Arvydas Gaičiūnas  sulaukė sesės siurprizo
  • Kauno Nemuno salą užkariavo milžiniški vabzdžiai
  • Latviškos penkių eurų moneta
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html