Dramblio skulptūrėlė

Kasmet nužudoma 30 000 dramblių

Liūdna, bet „Dramblio kaulo kranto“ pavadinimas vis dar nepamirštas. Ir šiandien rytinės Afrikos dramblių gyvenimas nepavydėtinas.

Paklaustas, kokio gyvūno bijo labiausiai, Bethovenas atsakė: „Dramblio“, mat „iš jo ragų gaminami fortepijono klavišai, kuriais vėliau kankinami vaikai“... Šiandien tie „52 baltieji kankintojai“ gaminami iš plastiko, tačiau vargšams drambliams nuo to ne geriau.

Drambliai, gamtoje beveik neturintys natūralių priešų, priskiriami prie sparčiai nykstančių gyvūnų rūšių. Kenijoje vos per dešimt metų jų populiacija sumažėjo nuo 150 iki 30 tūkstančių, o Zimbabvėje – nuo 80 iki 60 tūkstančių. Nuo 2009 iki 2012 metų buvo nužudyta per 100 000 Arfikos dramblių. Per paskutiniuosius penkerius metus, pasak oficialios Tanzanijos valdžios pateiktos statistikos, ten iš 110 tūkst. liko tik 44 tūkst. gyvų dramblių. Ne geresni reikalai ir Mozambike, kur per tą patį laikotarpį sunaikinta 48 procentai šios gyvūnų populiacijos. Korupcija klestinti net aukščiausiuose valdžios ešelonuose leidžia veikti gerai organizuotiems ir apmokytiems juodosios rinkos specialistams. Dramblio kaulas, kaip ir kruvinieji deimantai ar auksas yra vienas svarbiausių teroristinių grupuočių finansavimo šaltinių. Brakonieriai dramblius medžioja ginklais, kilpomis ir netgi užnuodytais arbūzais. Nupjovę iltis ir kanopas, negyvus gyvūnų kūnus brakonieriai tiesiog palieka pūti.

Daugelyje Afrikos šalių dramblių žudikus ir kitus brakonierius leidžiama šaudyti vietoje. Milžiniškas teritorijas saugantys gamtosaugininkai ginkluoti kalašnikovais ir netgi prieštankiniais granatsvaidžiais, tiesa, brakonieriai ginkluoti dar geriau, o pinigai dešimtis kartų didesni.

Po visą pasaulį nusidriekusios kartelių gijos dažniausiai veda viena kryptim. Iš Mombasos, svarbiausio Afrikos eksporto uosto, kontrabanda per Malaiziją gabenama į Vietnamą ir Kiniją. 2015 metų rugsėjo pabaigoje Amerikos ir Kinijos prezidentai pasirašė dar vieną draudimą ir išaiškinimą dėl dramblio kaulo eksporto kontrolės ir medžioklės trofėjų gabenimo. Kinijoje, kaip ir kitose šalyse dramblio kaulo gaminiai ir dabar simbolizuoja aukštą socialinį statusą, turtą ir gerovę. Kinijos juodojoje rinkoje kilogramas dramblio kaulo kainuoja apie 10 000 eurų. Valgomosios lazdelės iš dramblio kaulo ilčių kainuoja 800 eurų. Vidutiniškai dramblio iltys užauga iki 2,5 metro ilgio ir sveria apie 60 kilogramų.

Kinietiški pagaliukaiViliaus Rekevičiaus nuotr.

Dramblio patelės jauniklių susilaukia kas 4 metus. Jų nėštumo laikotarpis trunka 22 mėnesius. Lytinę brandą jaunikliai pasiekia sulaukę 14-15 metų. Pasak Gineso rekordų knygos seniausi drambliai, kurių amžių galima įrodyti, išgyveno 70-76 metus. O dauguma milžinių nesulaukia nė 50 metų.

Kažkada drambliai gyveno visoje Žemėje. Galbūt labiau į mamutus panašūs gyveno ir Lietuvoje. Dabar dramblių neturime visai. Gerai, kad nesivaikome dramblio kaulo įrankių mados. Tikėkime, jau greitai užaugs jaunoji karta, kuriai tokių atributų visiškai nereikės.

Šaltinis:Wissen, Animalpress, Guinness medžiagą

  • Kai kurie produktai – mirtinai pavojingi papūgom
  • Vaivorykštinis krabas
  • Afrikinis nykštukinis ežys
  • Mantas Wizard ir jo papugiukas
  • Šuns apžiūra pas veterinarą
  • OVIDIJAUS VYŠNIAUSKO VANDENS KARALYSTĖS PASAKOS
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html