Juodosios vikrialazdės – tarsi maži velniukai

Juodosios vikrialazdės – tarsi maži velniukai

Juodosios vikrialazdės – vienos įspūdingiausių gyvalazdžių, auginamų namuose. Gamtoje jos paplitusios Pietų Amerikoje, Peru, Andų kalnuose, 1200-1800 m. aukštyje. Tai savitos ir patrauklios išvaizdos vabzdžiai. Spalva – aksomo juoda, akys – geltonos, sparneliai ryškiai raudoni. Patinų kūno ilgis – 40-55 mm, o patelės šiek tiek didesnės. Natūraliose buveinėse aptinkama tiek patinų, tiek patelių, o jeigu patinų nėra, patelės gali daugintis ir partenogenetiniu (neapvaisinti kiaušinėliai) būdu. Tačiau dauginantis šiuo būdu sumažėja kiaušinėlių gyvybingumas, palikuonys tampa silpnesni.

Laikymo sąlygos

Juodosios vikrialazdės nėra reiklios nei šilumai, nei oro drėgmei. Tinka įprasta kambario temperatūra, o santykinis oro drėgnumas – nuo 40 iki 60%. Terariumas, kuriame auginamos tokios gyvalazdės, turi būti pakankamai erdvus ir aukštas, gerai vėdinamas. Dažniausiai ventiliacinės angos įrengiamos terariumo viršuje (gaubte), užtikrinant, kad mažosios vikrialazdės nepabėgtų. Substratas – durpės, kokoso durpės. Taip pat patartina įdėti šakų, kuriomis jos galėtų laipioti.

Juodoji vibrialazdėKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Mityba

Tokios vikrialazdės maitinasi paprastojo ligustro (Ligustrum vulgare L.) lapais. Šis augalas auga ir Lietuvoje. Taip pat minta paprastosios alyvos, sausmedžio, forzitijos ar avietės lapais. Norint Lietuvoje šaltuoju metu laiku užtikrinti pilnavertę juodųjų vikrialazdžių mitybą, galima prisirinti minėtų augalų šakelių su pumpurais ir pamerkti jas į vandenį. Pumpurai susprogs ir išleis lapelius, kuriais ir maitinsite savo augintinius.

Veisimas

Norint veisti juodąsias vikrialazdes patariama terariumo dugną ištiesti baltu lapo popieriumi, tam kad būtų galima surinkti kiaušinėlius ir perkelti juos į kitą terariumą su nimfomis. Kiaušinėliai labai panašūs į augalų sėklas ir to nepadarius juos sunku pastebėti, o suaugusios vikrialazdės juos suėda. Patelė kiaušinėlius deda partijomis po 5-10 kiaušinėlių per savaitę. Viso patelė gali padėti iki 100 kiaušinėlių. Inkubacinis periodas trunka 4 mėnesius, nimfos vystosi 7 mėnesius. Ypatingų sąlygų kiaušinėliams nereikia, svarbiausia atskirti juos nuo suaugusių vabzdžių. Juodųjų vikrialazdžių nimfos gan lepios ir išgyvena ne visos. Ypač jas sudėtinga veisti žiemos periodu, dėl maisto trūkumo. Nimfos maitinasi tik ligustro lapais ir tik paaugusios pradeda valgyti alyvų lapus.

Gynyba

Juodosios vikrialazdės vienos pavojingiausių gyvalazdžių žmogui. Iš liaukų, esančių prie pakaušio, jos išpurškia toksišką skystį, kuris patekęs į akis ir burną sukelia nemalonų pojūtį. Tai teko patirti laidos „Mūsų gyvūnai“ herojai Erikai, kuri pasakojo, kad tvarkydama terariumą su juodosiomis vikrialazdėmis, per neatsargumą patyrė jų puolimą. Pojūtis, pasak Erikos, buvo tikrai nemalonus. Juodąsias vikralazdes nerekomenduojama imti ant rankų. Jeigu lietėte tokį gyvūną, tarkim, tvarkydami terariumą, rankas būtina švariai nusiplauti. Kaip pataria šių gyvūnų augintojai – jas geriausia (ir labai įdomu!) stebėti iš šalies.

Gyvenimo trukmė

Juodųjų vikrialazdžių gyvenimo trukmė nuo vienerių iki dvejų metų.

Šaltiniai: 2017 01 29 Laida “Mūsų gyvūnai”
A. DIŠKAUS, J. R. STONIO knyga „Gyvalazdės“
www.petinfoclub.com

  • ŠUNŲ BIATLONO ČEMPIONATAS 2020
  • ŽUVYTĖ GAIDELIS – KOVINGASIS GRAŽUOLIS
  • Invaziniai šliužai
  • Kaip saugoti pėdutes žiemą
  • Kada Reksui reikia paltuko?
  • Katės
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Vikrialazdes_1
Vikrialazdes_2
Vikrialazdes_3
Vikrialazdes_4
Vikrialazdes_5
Vikrialazdes_6
Vikrialazdes_7
Vikrialazdes_8
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html