Basendis

Basendžiai - tylūs riestauodegiai

Kilę iš Afrikos žemyno, panašūs į basendžius šunys su žmonėmis gyveno tūkstančius metų.

Šunys, primenantys šiuolaikinius basendžius, pavaizduoti ir faraonų kapuose, tupintys prie savo šeimininkų kojų ir žvelgiantys taip pat, kaip jie tą daro ir šiandien. Keturkojai stačiomis ausimis ir užriesta uodega padėdavo susekti ir nuvaryti žvėris į tinklus.

Nors kai kurios kinologų organizacijos priskiria basendžius kurtų grupei, tarptautinė kinologų organizacija, o pagal jos patvirtintas taisykles parodos rengiamos ir Lietuvoje, šios veislės šunis priskiria penktai – špicų ir primityviųjų šunų veislių grupei, nes basendžiai iki mūsų dienų išliko beveik nepakitę.

Basendžių veislės šuo ringeViliaus Rekevičiaus nuotr.

Mieste

Šios veislės šunys – labai tinkami auginti miesto daugiabutyje. Ne tik todėl, kad jie nedideli ir beveik neturi kailio kvapo. Basendžiai – labai tylūs. Dėl fizinių ypatybių – jie neloja. Jų garsai apibūdinami lyg padainavimas, pamiauksėjimas, ir kitaip. Jeigu turite smulkių naminių gyvūnų – basendžiui jie gali tapti grobiu, todėl tokius šunis patariama verčiau auginti kitų šunų draugijoje. Su katėmis tokie šunys gali sutarti, bet tam juos reikia auklėti ir mokyti nuo mažens.

Išvaizda

Basendžį pažinsite iš stačių ausų, kiek surauktos kaktos ir specifinės riestos uodegos. Parodos ringe visi veisliniai basendžiai turi atitikti oficialiai pripažintus reikalavimus. Taip siekiama veislę išsaugoti ir ateities kartoms. "Tai labai įdomi veislė, pasižyminti labai trumpu struktūriniu kailiu, palietus jie - karšti, - pasakoja laidai "Mūsų gyvūnai" tarptautinės kategorijos ekspertė Loreta Tamaševičienė. - Vyrauja tendencija, kad jie turi būti standartinio vidutinio ūgio. Pasitaiko šunelių per didelėm ausim, per didelėm šviesiom akim, o to neturėtų būti. Labai svarbus „piešinys“. Basendžių būna tigrinių, trispalvių, juodų ir rudų. Būtinai turi būti daug balto „piešinio" kaklo srityje, taip vadinama apykaklė. Basendžis turi labai ypatingą uodegą, ji susisukusi žiedu. Basendžiai turi labai specifinius kojų kampus, tai yra penktos grupės šunys ir visi penktos grupės šunys turi tokį tiesesnį, nei kiti sportiniai šunys kampą. 5 grupė labai specifinė, iki galo neatrasta grupė. Tų tikrosios senovės ištakų mes nežinom, o jie gi neturi įlieto kito šuns kraujo. Jie tokie vieninteliai ir nepakartojami, - šypsosi ekspertė Loreta Tamaševičienė.

Tėvynėje

Vietiniai Šiaurės Rytų Kongo regiono žmonės tenykšte kalba juos vadina „basenži“ , išvertus tai reiškia „laukiniai šunys“ arba „kaimiečių šunys“. Taip pat jie žinomi ir kaip „krūmynų“ keturkojai. Įvairiomis vietinėmis kalbomis veislės pavadinimas skamba labai panašiai, ir reiškia maždaug tą patį – „laukinis šuo“. Manoma, kad ir mūsų laikais basendžiai vietiniams padeda sumedžioti net liūtus.

Tokiems šunims dažnai tekdavo patiems priimti sprendimus, kaip varyti žvėrį, tad iki mūsų laikų jie išlaikė labai nepriklausomą charakterį, ir garsėja, kaip labai sunkiai dresuojami šunys.

Basendžių veislės šuo ir jo šeimininkasViliaus Rekevičiaus nuotr.

Dresūra

Basendžiai – ypatingo charakterio šunys. Juos būtina socializuoti nuo mažens, pratinti prie aplinkos, kitų šunų ir žmonių.

„Šuo tikrai sunkiai pasiduoda, ne veltui yra „primityvas“, tikrai reikia daug jėgų, kantrybės ir nervų įdėti, kad matytume tai, ką matome ringe, – sako Ervinas Moisejevas, dviejų tokių šunų šeimininkas. - Jie elegantiški šunys, yra nepriklausomi. Tai ir žavi, kad jie nėra prielipos, kaip kiti šunys, kurie slankioja paskui šeimininką, čia šeimininkas turi slankiot paskui šunį, čia galima sakyti – mes jų vergai, tarnai. Jie kaip ir katinai“.

Išdykėliai

Basendžiai – labai veiklūs. Jiems reikia skirti pakankamai laiko ne tik pasivaikščiojimams, bet ir aktyviems žaidimams. Fizinė veikla tokiems augintiniams – būtina. Kitaip veiklos jie susigalvos patys.

„Suvalgė čiužinius, palangę, sudraskė duris, suplėšė batus, kenčia baldai, odinė sofa, lovos“, – skundžiasi šeimininkai.

Tokie „pomėgiai“ nepraeina ir suaugus. Šunims, kurių protėviai laisvai lakstydavo Afrikos platybėse, kasdienių dvidešimties minučių pasivaikščiojimų akivaizdžiai nepakanka. Vėja Kantautaitė savo Agatą vedžioja ir suo juo žaidžia maždaug po valandą, ir sako, kad bėdų namuose neturi. Vėjos namuose taip pat gyvena katinas ir triušis. Su katinu šuo žaidžia gaudynių, bet sutaria, o triušis gyvena narve. Vėjos šuniui labai patinka keliauti, mašina jam – lyg didžiausias stebuklas. Ji rekomenduotų tokį šunį aktyviems, mėgstantiems keliauti žmonėms, kuriems patinka pasivaikščiojimai, kurie gali savo keturkojui draugui skirti daug laiko.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Vaivorykštinis krabas
  • Degu
  • Pagerintas šunų lėkščiasvydžio rekordas
  • Lietuvių skalikų skulptūra
  • Šuns apžiūra pas veterinarą
  • Kada Reksui reikia paltuko?
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Basendžiai
Basendžiai_2
Basendžiai_3
Basendžiai_4
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html