Baliniai vežliai

Dzūkijoje į gamtą grįžta baliniai vėžliai

Lietuvos zoologijos sodas į gamtą sugrąžino 118 balinių vėžlių. Tai jau ne pirmas kartas, kuomet gamtininkai artėjant vasaros viduriui traukia į Lietuvos gamtos rezervatus gelbėti ir gražinti į gamtą Lietuvoje, dar vis nykstančių „geležinių varlių“. Balinis vėžlys – viena iš sparčiausiai nykstančių rūšių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Keturis metus iš eilės pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje saugomų teritorijų specialistai, rinko balinių vėžlių kiaušinius, sudėtus netinkamose vietose, kur negalima apsaugoti jų dėčių, t. y. ant miško kelių, keliukų važiuojamosios dalies ir judrių pakelių. Taip tikimasi išsaugoti šiuos kiaušinius, kurie kol kas yra inkubuojami tik Lietuvos zoologijos sode. Paaugę vėžliai paleidžiami į gamtą. Tačiau per eilę paskutinių metų buvo pastebėta, kad didžioji dalis balinių vėžlių jauniklių neišgyvena pirmosios žiemos. Todėl, remiantis kitų Europos šalių praktika, 2014 bei 2015 metų rudenį, gavus Aplinkos apsaugos ministerijos leidimą, iš rizikingiausių dalies dėtaviečių buvo paimami jau išskilę jaunikliai. Šie mažyliai augo Lietuvos zoologijos sode.

Balinių vėžlių priežiūra, kaip teigia specialistai yra kasmet daug pastangų reikalaujanti veikla. Vėžliukus reikia gelbėti nuolat – vėžlių patelės kasmet deda kiaušinius beveik tose pačiose dėtyse. Deja neretai šios vietos būna netoli automobilių kelių, ūkininkų arimų ar kitų žmogaus veiklos pažeistų vietų. Balinių vėžlių jaunikliai neišgyvena ir dėl plėšrūnų grėsmės – dėl nepakankamai giliai grunte paliktų kiaušinių juos gali suėsti lapės ir kiti plėšrūnai.

Praėjusiais metais surinkti kiaušiniai buvo inkubuojami Lietuvos zoologijos sode, o išskilę vėžliukai bei paimtieji iš gamtos, auginami, pratinami prie kuo natūralesnių sąlygų, kad į laisvę paleistiems jaunikliams būtų lengviau prisitaikyti gamtoje ir išgyventi. Šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūnienė pasakojo apie vėžlių auginimo ypatumus zoologijos sode - „ Į Lietuvos zoologijos sodą atvežtos kiaušinių dėtys yra žymimos ir išskilę skirtingų dėčių jaunikliai laikomi atskirai iki pavasario, kada pradedami adaptuoti grįžimui į gamtą. Mažyliai nuo pat gimimo kartą per mėnesį sveriami, matuojamas jų karapakso (vientisos nugarinės šarvo dalies) ilgis, atliekama šarvo apžiūra.

Šiuo metu balinių vėžlių išsaugojimu rūpinasi dvi įstaigos - Metelių regioninis parkas ir zoologijos sodas. Pasibaigus balinių vėžlių projektui, Metelių regioninis parkas ir toliau rodė iniciatyvą gelbstint šiuos unikalius Lietuvos gyvūnus, tam neliko abejingas ir Lietuvos zoologijos sodo specialistų kolektyvas. Balinių vėžlių išsaugojimo projekte visą jo laikotarpį dalyvavo viso 4 gamtosaugos institucijos.

Šiuo metu zoologijos sodas gelbsti balinius vėžlius be jokio papildomo finansavimo - iš geros valios. Ateityje zoologijos sodas drauge su Metelių regiono parko direkcija planuoja toliau tęsti šią veiklą prašant lėšų iš Europos Sąjungos fondų. Balinys vėžlys, kaip rūšis - nacionalinė vertybė, kurią reikia saugoti. Kaimyninės šalys – Lenkija ir Baltarusija taip pat gali pasigirti turėdami balinį vėžlį. Tačiau šiose šalyse vėžlių porūšiai skiriasi nuo Lietuviškojo – jų genetika geriau prisitaikiusi išgyventi atšiauresnėmis oro sąlygomis, o ir žmogaus ūkinės veiklos padaryta žala ne tokia didelė, kaip buvo mūsų šalyje. Ilgai žmogus naudojosi ir savo naudai keitė vėžlių namus, todėl prireiks netrumpesnio laikotarpio grąžinti jiems skolą.

Šaltinis: Lietuvos Zoologijos sodo info.

  • Jūrų kiaulytės vasara
  • Singapūro veislės katė
  • Balandis
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Baliniai vėžliai 1
Baliniai vėžliai 2
Baliniai vėžliai 3
Baliniai vėžliai 4
Viliaus Rekevičiaus nuotr.

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html