Selkirk rex – katės „avies“ kailiuku

Selkirk rex – katės „avies“ kailiuku

Jeigu jums patinka avytės, jų garbanotas kailis, bet gyvenate mieste – atkreipkite dėmesį į Selkirko reksų (Selkirk rex) veislės kates. Galbūt susižavėsite ir jų neįprastu kailiu. Retas, kuris atsispiria norui paniurkyti tokią katytę, pajusti kailio švelnumą, minkštumą.

Selkirko reksų savininkai tvirtina, kad yra labai laimingi žmonės, galėdami, kada tik nori, mėgautis tokio kailio teikiamu malonumu.

Istorija

Selkirko reksų katės – viena naujausių natūraliai garbanotų kačių veislių. Oficiali jos istorija prasidėjo Montanoje (JAV) 1987 m. Viena iš prieglaudos įsigyta naminė katė atsivedė katytę neįprastai garbanotu kailiu. Ja iškart susidomėjo persų veislės kačių veisėja Jeri Newman, kuri pavadino išskirtinio kailio katę Mis De Pesto - garbanotos televizijos serialų žvaigždės personažo vardu.

Ta katė ir tapo visų šiandieninių Selkirko reksų kačių pradininke. Jau pirmoje vadoje, Mis De Pesto veisiant su juodu persų veislės katinu, gimė trys garbanoti Selkirko reksų ir trys tiesaus kailio trumpaplaukiai kačiukai. Tapo akivaizdu, kad kitaip, nei Devono ir Kornvalio reksų, Mis De Pesto mutacija buvo dominuojanti. Toliau kuriant Selkirko reksų veislę naudotos Amerikos trumpaplaukės, persų, Himalajų, egzotų ir britų trumpaplaukės katės. Galiausiai susiformavo ilgo ir trumpo kailio veislės katės, kurias netrukus pripažino daugelis kačių organizacijų visame pasaulyje.

Išvaizda

Selkirko reksų katės apibūdinamos, kaip vidutinio dydžio arba didelės katės. Suaugusios sveria nuo 10 iki 15 kg. Sunkių kaulų, primenančios britų trumpaplaukes kates. Galva apvali, snukis lyg suplotas, kailis trumpas arba ilgas, garbanotas arba labai garbanotas, bet būtinai švelnus. Garbanos lengvai krintančios ir labiau išreikštos ilgaplaukių kačių.

Selkirk rex veislės katėRasos Eilunavičienės nuotr.

Kadangi kuriant veislę naudotos net kelios kitos, kailio spalvų įvairovė tikrai didelė.

Sveikata

Selkirko reksų katės – sveikos ir tvirtos. Jos neturi tik joms būdingų genetinių ligų, tačiau gali sirgti kitomis, kuriant šią veislę naudotų kačių, ligomis, todėl būtina tikrinti širdį, inkstus, atlikti kitus tyrimus.

Gyvena tokios katės vidutiniškai 15 metų.

Būdas

Selkirko reksai iš pažiūros – piktokos, tačiau iš tikrųjų dažniausiai yra labai meilios, žaismingos, kantrios ir protingos katės, mylinčios savo šeimininkus. Dėmesio joms reikia ypač tada, kai nori žaisti, dūkti, ar, žinoma, kai nori ėsti. Dėl smagaus būdo kai kurie jas vadina klounais. Selkirko reksai - gan sumanios katės, joms labai naudingi tokie žaidimai, pramogos, kai reikia „pasukti galvą“ - ėdalo dėžutės, galvosūkiai. Jos taip pat mielai leis laiką kartu su jumis ant sofos ar kur jūs besėdėtumėte.

Lietuvoje

Ši kačių veislė turi gerbėjų ir Lietuvoje.

Vidas ir Lina Deimantavičiai augino įprastas namines kates, bet sužavėti Selkirko reksų kailio, įsigijo vieną, o vėliau ir antrą katiną. Pasak Vido, skirtumas akivaizdus. Jo veislinės katės (2 m. katytė ir metų katinas) žaismingos, draugiškos, lengvai keliauja.

Žaidžia Vidas su katėmis 2-3 kartus per dieną. Lazerio spindulį mėgsta vaikytis abi jo augintiniai. Jei Vidas pamiršta ar praleidžia žaidimų laiką, tai katės primena pačios.

Akylesni kačių mylėtojai pastebi, kad Selkirko reksų snukučio išraiška kartais skiriasi. Vido ir Linos katės išraiška iš pažiūros piktoka, nes ji turi daugiau egzotų kačių veislės kraujo. Bet realybėje, pasak Linos, yra ypač meili katytė. Marko, kuris turi daugiau britų veislės kačių kraujo, snukučio išraiška visai kitokia, bet jis taip pat labai mielo, švelnaus ir draugiško būdo.

Selkik Rex veislės kačiukasRasos Eilunavičienės nuotr.

Beje, Linos ir Vido auginamas kačiukas Markas - labai atkalus, jei kas nepavyksta iš pirmo karto, kartoja tol, kol pasiseks. Lina juokiasi:

„Viešbučiuose būtinai reikia iš dušo išimti groteles,Markas visą vakarą, visą naktį sėdės, krapštys, nervuosis, kol jam pavyks. Tai, kad visiems būtų ramiau, mes išimame groteles patys, katinas pažiūri, kas ten yra ir daugiau nebelenda.“

Galina ir Veronika anksčiau augino britų trumpaplaukes kates, o Selkirko reksai jas paviliojo panašumu i britus bei įdomesniu kailiu.

Pasak Galinos ir Veronikos Selkirko reksų katės, nors panašios į britus, bet esminis skirtumas, be kailio, yra tas, kad šios katės yra žymiai meilesnės.

Galinos katės labai prieraišios. Joms viskas įdomu. Kartu „skaito“ knygas, „tvarko“ kambarius. Jos visada šalia ir su jomis neliūdna, tvirtina šeimininkė.

Veronika augino trumpaplaukes ir ilgaplaukes Selkirko reksų veislės kates. Bet, pasak Veronikos, ilgaplaukės jai atrodo įspūdingiau. Gimti vadoje gali trijų rūšių kačiukai: banguoti, lygiaplaukiai ir ypatingai garbanoti.

Veronika pasakoja:

„Viengubas garbanotas genas yra labiausiai įprastas. Dvigubo garbanoto geno būna rečiau ir jie yra kažkokie ne iš šios planetos. Ypatingai, kai būna mažiukai – jie tartum bjaurieji ančiukai, būna baisūs, negražus. Nevienodo ilgio plaukai, ir panašiai. Jie auga, keičiasi, gražėja, ir tikrai, pasidaro patys gražiausi. „

Galina pataria, kaip atpažinti, ar mažas kačiukas užaugęs bus garbanius:

„Gimus kačiukams, kuris bus garbanotas, matosi iš ūsų. Būsimų garbanių ūsai susiraitę. “

Nuo 2015 m. Selkirko reksus leidžiama veisti tik tarpusavyje, nebeįliejant kitų kraujų.

Augintojai pastebi, kad šios veislės kačių kailis nesivelia ir kasdienė kailio priežiūra nėra sudėtinga. Reikia kartą per savaitę pašukuoti.

Pasak Veronikos –

„Tartum kiekviena kailio sruoga pati sau.“

Tačiau, Veronika pripažįsta, kad parodinėms katėms priežiūros reikia daugiau. Prieš kiekvieną parodą reikia nemažai pastangų katės kailiui paruošti specialiomis priemonėmis. Veronikai yra lengviau, mat jos katės mėgsta maudytis. Ne visiems taip pasiseka.

Vidas ir Lina, kurių katė ir katinas maudytis nemėgsta, kartais prieš parodas tam pasitelkia net kaimynės pagalbą. Kailio priežiūra nėra sudėtinga, jei nedalyvauji renginiuose, parodose. Bet, jei katė parodinė, ruošti katę parodai tiesiog būtina, tam reikia ir pastangų, ir žinių.

Viena puošnus kailio paslapčių – purumas, pasiekiamas specialiomis kosmetinėmis priemonėmis. Lina pasakoja:

„Iš pradžių mes niekaip nesuprasdavom, kai parodoje ekspertai sakydavo, kad katės kailyje trūksta oro. Aš klausdavau vyro, kaip man to oro pripūsti? Dabar jau suprantu. Katė turi būti tinkamai išplauta, kailis nuriebalintas, išdžiovintas ir tik tada jis tampa purus purus, ir, žinoma, garbanotas.“

Priklausomai nuo kailio ilgio, kai kurios Selkirko reksų katės maudomos gerokai iki parodos. Trumpaplaukės – maždaug prieš savaitę – ilgaplaukės – prieš dvi.

Selkik Rex veislės katėsRasos Eilunavičienės nuotr.

Specialistai pastebėjo, kad labai garbanotų kačių kailis linkęs greičiau riebaluotis, tad jas tenka maudyti kiek dažniau. Beje, kiek bešukuotumėte tokį katiną – jo kailis visvien susiraito.

Selkirko reksai, pasak veisėjų, yra puikus pasirnkimas šeimoms su vaikais. Šioms katėms patinka vaikų dėmesys, jei jis yra pagarbus. Kai vaikai žaidžia su kačiukais ne rankomis, bet specialiomis šluotelėmis, katėms skirtais žaisliukais, jos yra puikios žaidimų partnerės. Tinkamai supažindinus, gerai sugyvena su šunimis.

Selkirko reksai neretai vadinamos katėmis avies kailiu bei pliušiniais meškiukais. Jeigu įsigysite būtent tokios veislės katę – nenustebkite, kad draugų norinčių jus aplankyti padaugės. Juk taip gera, kai atėjus ir atsisėdus ant sofos, gali pasiimti katę ant rankų ir šiai neprieštaraujant glostyti, glostyti, glostyti...

Galerija

Šaltinis: musugyvunai.lt

  • “BUBASTĖS“ parodoje – retų kačių vada
  • Šuo vardu Čyva
  • Vaivorykštinis krabas
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Selkirk rex katės 1
Selkirk rex katės 2
Selkirk rex katės 3
Selkirk rex katės 4
Selkirk rex katės 5
Selkirk rex katės 6
Selkirk rex katės 7
Selkirk rex katės 8
Selkirk rex katės 9
Selkirk rex katės 10
Selkirk rex katės 11
Selkirk rex katės 12

Rasos Eilunavičienės nuotr.

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html