Kiras

Ar paukščiai gali užkrėsti paukščių gripu?

Gražūs, kilmingi ir paprasti paukščiai pagal seną tradiciją dar šalčiams neatėjus trumpam emigruoja į Pietus. Na, o tie, kurie neturi giminių, neatidėliotinų reikalų užsienyje ar tiesiog sparnai per trumpi – lieka žiemoti Lietuvoje.

Pasilieka Lietuvoje

Lietuvoje žiemoti lieka daugiau, nei 100 paukščių rūšių. Gyvenvietėse ir artimiausioje aplinkoje galima nesunkiai priskaičiuoti apie 20-30 rūšių.

„Pro savo langus dažniausiai stebime įvairių rūšių zyles – mėlynąsias zyles, didžiąsias zyles, atskrenda ir pilkosios zylės, o jei arčiau miško gyvename, gali ir kuoduotosios ar juodosios zylės pasirodyti,“ - pasakoja ornitologas Gediminas Petkus.

Pasak paukščių žinovo, žiemoti pasilieka žvirbliai, varniniai paukščiai. Kovai išskrenda žiemoti Piečiau, link Vokietijos, tik dideliuose miestuose, kur kovai peri, jie gali pasilikti ir žiemai.

Į svečias šalis neskrenda ir bukučiai, lipučiai, kėkštai, smilginiai strazdai. Pasilieka sniegenos, alksninukai ir kitos paukščių rūšys.

"Kartais žmonės paskambina į Lietuvos ornitologų draugiją, esą, į lesyklą atskrido papūga. Pažiūrėję į atsiųstą nuotrauką išsiaiškinam, kad tai svilikas. Lietuvoje yra daug gražių puošnių paukščių, kuriuos stebime žiemą,“ - pasakoja ornitologas.

Pavojaus signalai

Paukščių gripo paplitimo žemėlapisNuotr. iš Vikipedija

Vis dažniau pasigirsta pavojaus signalų, kad paukščių gripas pavojingai artėja link Lietuvos.

„Iš pažiūros sergančiais gali pasirodyti ir tiesiog plunksnas išpūtę paukščiai. Tokiu būdu jie efektyviai saugosi nuo šalčio“, - pasakoja ornitologas Gediminas.

Paukščių gripas yra virusinė paukščių užkrečiamoji liga, kuria serga tiek naminiai, tiek ir laukiniai paukščiai. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos sk. vedėjo pavaduotojo Pauliaus Bušausko, buvo užfiksuoti keli žmonių susirgimai Azijos žemyne, tačiau tai buvo kita paukščių gripo viruso atmaina, H5N1, kuri, kaip manoma, sukėlė žmonėms tam tikrus klinikinius požymius, bet šiuo metu yra nustatomas H5N8 viruso potipis. Anot specialisto, pavojingiausias jis vandens ir naminiams paukščiams, o žmonių sveikatai pavojus negresia.

Nustačius ligos židinį teritorija aptveriama, joje esantys paukščiai likviduojami. Šiemet laukinėje faunoje nustatyti 68 atvejai. Didžioji dalis nustatyta Šveicarijoje, taip pat Danijoje, Kroatijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Vokietijoje. Paukščiai, kuriems buvo nustatytas virusas: gulbės, kuoduotosios antys, žąsys, kirai.

Naminiuose paukščių ūkiuose nustatytas 41 ligos židinys. Virusas nustatytas Prancūzijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Austrijoje, Danijoje, Italijoje. Sirgo vištos, kalakutai, antys, žąsys.

Lietuvoje, kalbant apie komercinius ūkius, toks laisvas paukščių laikymas nėra labai paplitęs, dažniau sutinkami uždaro tipo kompleksai. Laikytojai gyvūnams yra įrengę pagrindinius biologinio saugumo ir VMVT reikalavimus atitinkančias sąlygas. Tarnyba vykdo švietėjišką veiklą smulkiesiems paukščių laikytojams, kurie laiko vištas, kalakutus, antis. Rekomenduojama ir prašoma, kad aktyviausiu laikinių paukščių migracijos periodu paukščiai būtų laikomi uždarose patalpose, vengtų kontakto su laukine fauna, nes rizika, aišku, visada išlieka, ypatingai prie atvirų vandens telkinių, kur paukščiai migruoja ir gali perduoti virusą su išmatomis, užteršti vandenį arba per lauke laikomus pašarus.

“Paukščių gripas yra pavojingas visoms paukščių rūšims, tačiau tiems varniniams paukščiams ar namie laikomoms kanarėlėms liga nėra užfiksuota. Lenkijoje buvo nustatyti keli ligos atvejai gulbėms, o kitoms paukščių rūšims liga nėra nenustatoma, bet aišku – saugotis reikia. Namuose laikomoms papūgėlėms, kanarėlėms rizika užsikrėsti – minimali,“ - sako Paulius Bušauskas.

Kaip žmonės gali užsikrėsti paukščių gripu?

Oro lašeliniu būdu virusas neplinta. Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Įrodymų, kad žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti paukščių gripu, nėra.

Jau yra sukurti vaistai ir paukščiams. Paukščius galima vakcinuoti nuo paukščių gripo, tačiau vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo skirtingais paukščių gripo viruso potipiais, o sustabdo viruso dauginimąsi ir plitimą. Mokslininkai jau sukūrė paukščių vakciną nuo H5N1 viruso. ES nedraudžia vakcinuoti paukščius nuo paukščio gripo. Kai kurios ES valstybės, esant reikalui, yra pasirengusios vakcinuoti egzotinius ir zoologijos soduose laikomus paukščius.

Paukščių gripo simptomai: sumažėjęs paukščių dėslumas, vandens atsisakymas, paukščiai tampa vangūs. Gaištamumas gali siekti ir 100 proc., todėl pastebėjus kuriuos nors klinikinius požymius patariama nedelsiant kreiptis į vet. gydytoją, arba į teritorinį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padalinį. Nemokamas telefonas: 8 800 40403.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Tarptautinė veislinių gyvūnų paroda 2019
  • Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielio šuniukas su katinu
  • Kaip teisingai šerti šunį.
  • Liūtas
  • Katės
  • Ar žinote, kad katės...
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html