Madagaskarinis fudžis

Madagaskariniai fudžiai - invazinė rūšis

Madagaskariniai fudžiai – išeiviai iš Madagaskaro, tačiau jie yra aptinkami jau ir kitose vietovėse – Seišelių salyne, Amirantų salose Indijos vandenyne, taip pat dabar jau randami besiveisiantys Arabų pusiasalyje.

Invazinė rūšis

Kalifornijoje tai yra draudžiama įvežti rūšis, nes skaitoma invazine, net grobuoniška rūšimi. Nepaisant gan neigiamo įvaizdžio tai yra įdomūs spalvingi audėjų šeimos paukšteliai.

Spalvos

Ryškiomis plunksnomis jie puošiasi tik tam tikram laikui. Patelės ir patinai ne veisimosi metu yra alyvuogių rusvos spalvos, panašūs į mūsų žvirbliukus, nedideli paukšteliai. Kai ateina tuoktuvių metas, nuo kovo iki spalio mėnesio, patinai išsišeria į ryškias raudonas plunksnas. Tuomet prasideda tuoktuvių ritualai. Praėjus tuoktuvėms, patinai vėl išsišeria, ir tampa tokie pat, kaip patelės. Jaunikliai taip pat išsirita tokie, kaip patelės. Įdomu tai, kad net specialistams sunktu atskirti madagaskarinių fudžių lytį ne poravimosi metu, mat patinas yra tokio pat dydžio, kaip patelė.

„Mes jų atsivežėm grupę iš Olandijos zoologijos sodo, ir jie buvo visi, kaip aš sakau, vieno veido." – pasakoja Lietuvos zoologijos sodo Paukščių skyriaus vyresnioji zoologė Rasa Mikuličienė.
"Visi buvo sužymėti žiedukais, ir, kai buvo pats pirmas jų išsišėrimas, vestuvinis apdaras, mes juos visus išsigaudėm, pasitikrinom žiedelius, susižymėjom, kas yra kas – kur yra berniukas, kur yra mergaitė, ir dabar jie jau mūsų neapgaus, jeigu jie išsišėrę – mes vis tiek atskirsime lytį.“

Ar galima laikyti namuose?

Madagaskarinius fudžius galima laikyti namuose. Labai svarbu tinkamai parinkti paukščiukus pagal lytį: jeigu yra perteklinių patinų, vyksta kovos. Gali gyventi su kita audėjų rūšimi, tačiau yra agresyvūs vieni kitų atžvilgiu patinas patinui.

„Sudarant grupę galima laikyti ir patinus su patelėmis, bet tada turi būti santykis 1:1, arba patinas su keletu patelių, arba gali būti vieniši patinai. Bet tuomet neturėtų būti nė vienos patelės.“ - pasakoja R. Mikuličienė.

...repetuoja, bet nesiporuoja

Gamtoje nesubrendę patinai sudaro atskiras vienišių grupes, jie gyvena atskirai, ir netgi mokosi pinti lizdus, tiesiog repetuoja, bet nesiporuoja. Poras sudaro atėjus tinkamam, brandos laikui. Pateles rekomenduojama veisti ne anksčiau, kaip dvejų metų, veisiasi pakankamai ilgai, iki 10 metų.

Svarbi sąlyga laikant tokius paukščius namuose – didelis voljeras. Tos poros, kuri susidarė jau tuoktuvėms, patinas paskelbia čiulbėjimu apie strategiškai užimtą gerą vietą, ir jau kiti konkurentai perspėjami toje vietoje nebūti. Kita pora voljere turėtų turėti nišą atsitraukti.

Inkilas netinka

Madagaskariniams fudžiams inkilai netinka. Jie patys meistriškai audžia ir pina lizdus. Lizdus dažniausiai audžia patinas, ir audžia ne vieną lizdą, o patelė renkasi tą lizdą, kuris jai atrodo saugiausias, strategiškai geroje vietoje, apsaugotas nuo saulės, nuo lietaus, nuo vėjų. Medžiaga lizdui – žolės kuokštai. Visą laiką pirmenybę teikia žaliai žolei. Jeigu jau nėra žalios žolės – tai tuomet ima šiaudus, sausą žolę.

Tuomet, kai išsirenka lizdą – deda kiaušinėlius. Padeda nedaug – 3-4 kiaušinėlius. Vystosi jie labai greitai – tik 14 dienų, tad per dvi savaites išskyla paukščiukai. Maždaug jau 3 savaičių amžiaus paukščiukai būna apsiplunksnavę, ir dar po dviejų savaičių sugeba gyventi ir maitintis savarankiškai.

Mityba

Gamtoje tokie paukščiukai daugiausa minta grūdinių augalų sėklomis.

„Nelaisvėje mes taip pat šeriame – kaip pagrindas yra soros, sorų grūdai, ir įvairių piktžolių ir žolinių augalų sėklos," - pasakoja zoologijos sodo Paukščių skyriaus zoologė R. Mikuličienė.
"Jie labai mėgsta vabzdžius. Gaudo vorus, kandis, vikšrus, ir kietasparnius vabalus. Taip pat mėgsta pasmaguriauti nektaru, ypač – žydinčių žiedų.“

Lietuvos zoologijos sode gyvenantys madagaskariniai fudžiai palepinami pienių, erškėtrožių žiedais, smulkintais vaisiais ir daržovėmis. Lesa ir obuolį, pasmeigtą ant šakos, patys išsikrapšto jo turinį. Vynuogės – taip pat fudžių skanėstas, tokie paukščiukai mėgsta pasmaguriauti.

Svarbu žinoti

Laikant madagaskarinius fudžius namuose būtina prisiminti, kad jie jautrūs žemai aplinkos temperatūrai. Kadangi jie kilę iš Madagaskaro, kur yra tikrai šilta, tai temperatūra žemiau 14-15 laipsnių ilgesnį laiką – jiems gali būti pražūtinga. Gali žūti tiek jaunikliai, tiek ir suaugę paukščiai.

Gerai prižiūrimi Madagaskariniai fudžiai gyvena apie 10 metų, ir ilgiau.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • INKILAI POPULIARIAUSIOMS ZYLĖMS
  • Populiariausias stebėtas paukštis Lietuvoje – didžioji zylė
  • Tarptautinė veislinių gyvūnų paroda 2019
  • Kauno Nemuno salą užkariavo milžiniški vabzdžiai
  • KŪDIKIS IR ŠUO – DRAUGAI?
  • Arklio diena
Dalintis FacebookDalintis su draugu

MF_1
MF_2
MF_3
MF_4
MF_5
MF_6
MF_7
MF_8
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html