GĖLAVANDENIAI EUROPINIAI BALINIAI VĖŽLIAI

Vėžliukai tūno po žeme laukdami pavasario

Po žemės sluoksniu, 10-15 cm gylyje, iš kiaušinių išskilę europiniai baliniai vėžliukai laukia pavasario, kai galės išsikapstyti iš dėties vietos, ir traukti link artimiausio vandens telkinio.

Vežliukų dėtisRasos Eilunavičienės nuotr.

Tam, kad jie gyvi sveiki apsigyventų kūdroje, prireikia ir specialistų pagalbos. 2019 m. rudenį Lietuvos zoologijos sodo specialistai drauge su Metelių regioninio parko darbuotojais vyko į europinių balinių vėžlių buveines, kur iš po žemių iškasė net penkių dėčių vėžliukus. Gelbėjimo operaciją stebėjo ir laidos „Mūsų gyvūnai“ kūrybinė grupė.

specialistų grupėRasos Eilunavičienės nuotr.

Kodėl būtina padėti vėžliukams?

Europiniai baliniai vėžliai yra viena iš sparčiai nykstančių gyvūnų rūšių. Yra net kelios priežastys, kodėl būtina padėti Lietuvoje gyvenantiems vėžliams. Viena priežasčių – dėtavietes išdrasko laukiniai gyvūnai.

Pasak INGOS ČITAVIČIENĖS baliniai vėžliai deda kiaušinius gegužės-birželio mėn.. Iš vandens vėžlių patelės vakare keliauja iki šlaitų, kuriuos dienomis šildo saulė. Tuo metu parko darbuotojai, padedami vietinių gyventojų, stebi žinomas dėtavietes ir, vėžlei padėjus kiaušinius, dėtavietę uždengia metaliniu tinkliuku, kuris saugo nuo plėšrūnų, mat vėžlių kiaušiniai – tikras skanėstas lapėms, usūriniams šunims, ir kitiems plėšrūnams. Deja, neretai naujos dėtavietės aptinkamos, tik kai jas išdrasko. Parko darbuotojai jas pažymi ir kitais metais apsaugo, mat balinių vėžlių patelės kiekvienais metais kiaušinius deda toje pačioje vietoje.

Apsauginis tinklasRasos Eilunavičienės nuotr.

Nuo balos, kurioje gyvena vėžliai, dėtavietė dažniausiai būna nutolusi nuo keliasdešimties iki kelių šimtų metrų. Vėžlių patelė iškasa 15-20 cm duobutę ir ten sudeda kiaušinius. Išsiritę vėžliukai į paviršių neskuba. Jie dėtyje lieka iki pavasario.

„Derlių“ renka kasmet

Lietuvos zoologijos sodo atstovės Alma Pikūnienė, Rasa Jautakienė atvažiuoja surinkti dalies balinių vėžliukų jauniklių kiekvieną rudenį. Laiką jos pasirenka pagal oro sąlygas, bei pasitarusios su saugomos teritorijos darbuotojais. Pasak A. Pikūnienės, labai vėlai iškasus jauniklius, jie sunkiau aklimatizuojasi, sunkiau pereina iš miego į budrumo būseną. Pats tinkamiausias laikas, kai lauko temperatūra siekia apie 15 laipsnių.

Lietuvos zoologijos sodo atstovėsRasos Eilunavičienės nuotr.

Temperatūros šuoliai žiemą vėžliukams pražūtingi

Specialistės pastebėjo, kad gamtoje didžioji dalis vėžliukų pastaruoju metu žūsta. Kelerius metus iš eilės vykdyti stebėjimai parodė, kad iki 90 proc. vėžliukų neišgyvena iki pavasario. Priežastis – klimato kaita.

Pasak Almos, žiemos ciklai netolygūs: tai atšyla, tai vėl atšąla. Atšlimo metu vėžliukai pradeda busti, judėti link dirvos paviršiaus. Vėl atšalus iki -15-25 laipsnių, būdami maždaug 3-4 cm gylio žemėje, vėžliukai žūsta.

Dėl šios priežasties, pagal vykdomą europinių balinių vėžlių išsaugojimo programą, gavus specialų leidimą, šiemet su Metelių regioninio parko darbuotojais iškastos penkios kiaušinių dėtys.

Vėžliukai bus grąžinami

Kodėl kiekvienos dėties jauniklių dėžė pažymima, pasakoja Inga Čitavičienė:

„Kada iškasame kiaušinėlius, arba vėžliukus, visada pažymime, kuri tai teritorija, tada po metų tie vėžliukai grįžta į tas pačias buveines. Tai labai svarbu, norim kuo mažiau kištis į natūralią gamtą.“

Vežliukų dėtisRasos Eilunavičienės nuotr.

Kas laukia vėžliukų, pasakoja Alma Pikūnienė:

„Šie vėžliukai dabar bus pargabenti į zoologijos sodą. Keletą parų palaikysime tokioje pačioje temperatūroje, kaip yra lauke. Po to juos dėsime į vandenį, po truputį šildysime, pradėsime maitinti. Pirmomis dienomis jie nesimaitina, nes jų metabolizmas sulėtėjęs. Keičiantis aplinkos temperatūrai jei tampa aktyvesni, kaip ir kiti šaltakraujai gyvūnai.“

Pasak Almos, vėžliukai bus migdomi sausio pabaigoje, ir miegos iki kovo pabaigos - balandžio vidurio. Jei stiprūs ir gerai išsivystę – gali pamiegoti ilgiau, o jei silpnesni, tada „žiemos miegą“ specialistai sutrumpina. Vidutiniškai vėžliukų ramybės periodas trunka apie 10 savaičių.

Nuo 2011 metų, kai pradėta vėžliukų išsaugojimo programa, natūralioje gamtoje jų padaugėjo keliasi šimtais. Pasak A. Pikūnienės, prieš dešimtmetį jų buvo priskaičiuojama apie keturis šimtus. Šiuo metu į laisvę jau paleista per 700 europinių balinių vėžlių.

„Auginame iki metų, kai kuriuos net iki trejų. Po to paleidžiame juos atgal į gamtą“ – pasakoja Alma – „Remiantis kitų šalių patirtimi, brandos sulaukia apie 70 proc. išleistų vėžlių.“

Ne visi vėžliukai grįš į gimtąsias vietas

Dėl besikeičiančio klimato, karštų vasarų, mažėja vandens telkinių, tinkamų vėžliams gyventi. Net ir šiems vėžliukams, paimtiems iš Bestraigiškių zoologinio draustinio, gali tekti apsigyventi kitose buveinėse.

„Šiais metais didelė problema – dauguma balų, kuriose gyvena vėžliai, išdžiūvo. Ir neaišku, ar pavasarį jos prisipildys vandens, o be vandens tokie vėžliai negali išgyventi.“ – susirūpinusi INGA ČITAVIČIENĖ.

Vežliukų dėtisRasos Eilunavičienės nuotr.

Belieka tikėtis, kad tiems vėžliukams, kurie liko laukti pavasario po žemės sluoksniu natūralioje aplinkoje, žiema bus pakankamai šalta, o pašildžius pavasario saulei išgyvenę speigus retieji gyvūnai, išsikapstę į paviršių, galės nurėplioti iki vėl sklidinų vandens balų, kur netrukus susitiks ir su giminaičiais, peržiemojusiais Lietuvos zoologijos sode.

Šaltinis: musugyvunai.lt

Balinis vėžlys_1
Balinis vėžlys_2
Balinis vėžlys_3
Balinis vėžlys_4
Balinis vėžlys_5
Balinis vėžlys_5
Balinis vėžlys_7
Balinis vėžlys_8
Balinis vėžlys_9
Balinis vėžlys_10
Balinis vėžlys_11
Balinis vėžlys_12
Balinis vėžlys_13
Balinis vėžlys_14
Balinis vėžlys_15
Balinis vėžlys_16
Laidos "Mūsų gyvūnai" kadrai.
  • Vietnamo vienaragė gyvatė
  • Šunų bėgimo varžybos
  • Invaziniai šliužai
  • Žiema
  • Olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė
  • Šuns apžiūra pas veterinarą
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html