Skruzdėlės

Skruzdėlės – didelis superorganizmas

Skruzdėlių yra tiek daug, kad pagal savo svorį jos prilygsta visos žmonijos svoriui. Lietuvoje, „Fauna Europea“ duomenimis yra žinomos 65 skruzdėlių rūšys, tuo tarpu pasaulio faunoje jų gali būti apie 22 000. Šiuo metu jau rasta ir suklasifikuota apie 12 000 skruzdėlių rūšių.

Mums geriausiai žinoma miškininkų išpopuliarinta, vadovėliuose aprašyta „hornika rupora“ - rudoji miško skruzdėlė. Jos stato didelius kūginius skruzdėlynus, prie medžių. Miestų gyventojams labai gerai pažįstama ir liūdnai pagarsėjusi faraoninė skruzdėlė. Ji apsigyvena žmonių namuose, butuose ir nepaprastai sunkiai iš ten išsikrausto. Taip pat dažnai sutinkamos paprastos žemės skruzdėlės, kurios neformuoja tokių matomų kūgio formos skruzdėlynų, jos gyvena ir skruzdėlynus formuoja dirvoje, žemėje, pievose. Tai taip sodininkų nemėgiamos ir skruzdėlės gyvenančios medžiuose, truputį patrešusiuose medžiuose, uoksuose, ertmėse.

Bendruomenėse gyvenančios skruzdėlės dėl pasiskirstymo į kastų sistemas savo kolonijose tiksliai pasidalina pareigomis. Tai darbininkės, kareiviai, motinėlės, tranai. Skruzdžių šeima gyvena kaip nepaprastai gerai tarpusavy suderintas superorganizamas. Visi jo gyventojai pasiskirstę vaidmenimis. Skruzdės tai yra plėviasparniai vabzdžiai, kilę, kaip manoma, iš to paties protėvio kaip ir vapsvos. Tai galėjo nutikti maždaug prieš šimtą milijonų metų. Skruzdės paplito, išvešėjus žiediniams augalams.

Skruzdėlės ant kamerosViliaus Rekevičiaus nuotr.

Skruzdės vystymosi etapais galima išskirti - kiaušinėlį, leliukę, lervą ir suaugėlį, skruzdžių karalienę. Skruzdes darbininkes, tai karalienės nepaliekančios palikuonių dukros. Jos tik rūpinasi savo motinos seserimi. Iš neapvaisintų kiaušinėlių išsirita patinėliai. Patinėliai išsirita tuomet, kai išsirita naujos būsimos karalienės. Patinėliai gyvena tik kelias savaites, kai tuo tarpu motinėlė gali gyventi iki trisdešimties metų. Skruzdės darbininkės gyvena nuo vienerių iki trejeto metų.

Nešdamos svorį, skruzdėlės sprandu išlaiko pusiausvyrą. Skruzdėlių gebėjimą panešti įspūdingą svorį lemia ne tik jėga, bet ir technika bei pusiausvyra. Kembridžo universiteto mokslininkų grupė nustatė, kad galva ir sprandu skruzdėlės reguliuoja šiaudo pasvirimo laipsnį, kol randa tinkamą atramos tašką. Taip šiaudą jos gali nunešti labai toli – daugiau nei 100 metrų.

Darbininkės susiskirsčiusios vaidmenimis. Paprastai jaunos darbininkės rūpinasi palikuoniais, kiaušinėliais, lervomis ir lėliukėmis - nešioja jas iš vienos kameros į kitą, maitina, valo, išneša iš skruzdėlyno negvvėlius, suvalgo silpnesnius kiaušinėlius, maitina motiną, maitina viena kitą, atlieka daugybę darbų. Kitos, šiek tiek vyresnės skruzdės, užsiima statyba. Dar yra skruzdėlės - sargybinės, skruzdės - kareiviai ir skruzdės - maisto ieškotojos. Dažniausiai jomis tampa jau vyresnio amžiaus skruzdėlės, jų tarpe didžiausias mirtingumas, daugelis iš jų dažnai negrįžta namo.

Skruzdė yra darbštumo simbolis, tačiau mokslininkai mirmekologai iš Hokaido universiteto atliko eksperimentą, kurio metu penkis mėnesius stebėjo tris skruzdėlių kolonijas. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad 80 procentų skruzdėlių dirba įvairius darbus: renka maistą, stato ar valo būstą, o kas penkta skruzdėlė vengia darbo. Tie patys rezultatai pasikartojo ir sumažinus tiriamų skruzdėlių skaičių. Anot mokslininkų, tokį elgesį paaiškinti galima skruzdžių patologiniu tingėjimu arba senu amžiumi.

Latvijos zologijos sodo skruzdėlių kolonijaKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Kas išaugs, ar skruzdėlė – karalienė arba motinėlė, ar skruzdėlė - darbininkė - reguliuoja skruzdės darbininkės. Kuomet skruzdžių motina pradeda skirti per mažai feromonų arba šiaip pasidaro kažkokia ne tokia, skruzdės ją užmuša.

Tikriausiai pats sudėtingiausias skruzdžių gyvenime dalykas - virtimas skraidančiomis skruzdėlėmis. Tai kritinis momentas skruzdėlės gyvenime – išauga nauja karta – patelės, tos būsimos karalienės ir sparnuoti, tik savaitę gyvenantys patinėliai. Skruzdės išeina iš skruzdėlyno, lipa dažniausiai į kokią nors aukštesnę vietą, ant žolytės ant medžio, taip lengviau pakilti. Tuomet prasideda tie tuoktuviniai skrydžiai, tada patinėliai su patelėm susiporuoja... Patinėliai vėliau numiršta sava mirtimi, o patelės nusigraužia sparnus ir išeina rausti naujo skruzdėlyno. Ne visuomet pasiseka...

Skruzdės darbininkės per dieną užmiega apie du šimtus penkiasdešimt kartų kartų. Trumpus, bet dažnus miego intervalus nulemia tai, kad nuolatos reikia skruzdžių, kurios rūpinasi kolonijos saugumu. Tuo tarpu motinėlė per dieną užmiega devyniasdešimt kartų, bet miega po šešias minutes. Tokie miego skirtumai paaiškina motinėlių ilgaamžiškumą.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Vietnamo vienaragė gyvatė
  • Jūrų kiaulytės vasara
  • Tarptautinė veislinių gyvūnų paroda 2019
  • Varšuvos pilis
  • Latviškos penkių eurų moneta
  • Vaidas Baumila
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html