Raudonpilvė kūmutė

Raudonpilvė kūmutė

Raudonpilvės kūmutės (Bombina bombina) – išskirtiniai varliagyviai, gyvenantys Lietuvos gamtoje. Nedideli vandens telkiniai – kūdros, žemapelkių balos, įvairūs apžėlusiomis pakrantėmis grioviai šalia pievų – itin mėgiamos tokių varliagyvių buveinės.

Raudonpilvės kūmutėsmusugyvunai.lt

Raudonpilvės kūmutės Europoje sparčiai nyksta, jos saugomos ir Lietuvoje. Pasak Almos Pikūnienės, Lietuvos zoologijos sodo šaltakraujų gyvūnų kuratorės, mūsų šalyje laiku pradėta vykdyti ne tik europinių balinių vėžlių, bet ir raudonpilvių kūmučių populiacijos didinimo ir išsaugojimo programa: „Lietuvoje ta situacija dar nėra tokia kritinė, mes dar nepasiekėm kritinės ribos, tačiau visoj Europoj šitas gyvūnas nyksta labai sparčiai, todėl reikia pradėti saugoti tada, kol turim, iš ko gausinti tas populiacijas, iš ko jas atstatinėti, o ne tada, kada lieka jau keletas egzempliorių, ir reikia reintrodukcijos ir pan. priemonių, tai yra iš tiesų pačiu laiku pradėta saugojimo veikla.“

Raudonpilvės kūmutėsmusugyvunai.lt

Išsaugojant ir gausinant raudonpilvių kūmučių populiaciją tikimasi, kad tokie gyvūnai palaipsniui plis ir į kitas valstybes. Gretimose šalyse – Latvijoje, Lenkijoje taip pat vykdomi kūmučių išsaugojimo projektai, sudaromas ekologinis tinklas, siekiant užtikrinti bent jau šios rūšies gyvavimo stabilumą.

Raudonpilvės kūmutėsmusugyvunai.lt

Raudonpilvės kūmutės, žvelgiant iš viršaus – tamsios, žalsvos, tamsiai pilkos spalvos, bet jų pilveliai – ryškiai marginti. „Raudonpilvėm kūmutėm šie gyvūnai buvo pavadinti todėl, kad pilvas su raudonom arba gelsvom dėmelėm, ir dar dėl to kūmutėm vadinamos, kad jų balsas toks, tarsi kūmavimas – toks „kūkūkū“, labai gražus, išskirtinis balsas, – pasakoja A. Pikūnienė. – Tokias varles galima išgirsti ne tik vakarais, kaip daugumą kitų varlių, bet ir dienos metu, kai vyksta tuoktuvės, poravimosi ritualai. Tai iš tiesų koncertai, balsas išskirtinis, netgi skaičiuojama gamtoje – ne patys gyvūnai gaudomi, bet pagal balsus. Yra žinoma, kiek vienam patinui reikia patelių, kiek jis įprastai turi savo hareme, ir suskaičiuojama, kiek patinų kūmuoja, pagal tai maždaug suskaičiuojama, kiek tame vandenyje gyvena tų varliagyvių.“

Raudonpilvės kūmutėsmusugyvunai.lt

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 500 raudonpilvių kūmučių radaviečių. 2021 m. birželio mėn. planuojama atgal į gamtą, į vandens telkinius Metelių regioniniame parke (Lazdijų r.) paleisti iš ikrų Lietuvos zoologijos sode užaugintas 318 kūmučių.

Daugiau nuotraukų.

Šaltinis: Laida “Mūsų gyvūnai”

Dalintis FacebookDalintis su draugu

V_1
V_2
V_4
V_5

musugyvunai.lt

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html