Savannah veislės katė

Egzotiškos ir brangios Savanos katės

Žmonės augina kates jau ne vieną tūkstantmetį. Pastaraisiais šimtmečiais išveista labai daug kačių veislių, bet kai kuriems kačių augintojams to nepakanka. Ypač – tiems, kuriems patinka laukinės ar pusiau laukinės katės. „Savannah“ katės – tai naminės katės ir laukinio Afrikos katino servalo kryžminimo rezultatas.

1986 m. veisėjas Judee Frankas išveisė pirmas oficialiai įregistruotas „Savannah“ veislės kates, panaudojęs „Suzi Woods“ priklausiusį servalą ir naminę Siamo katę. Jau 2001 m. veislę pripažino Tarptautinė kačių asociacija.

Veisiant „Savannah“ kates, naudotos įvairios kačių veislės: Siamo, Bengalų, Egipto Mau, Rytų trumpaplaukės ir kitos katės. Dabar kačių veislės, kurias leidžiama naudoti, veisiant „Savannah“ kates, yra apribotos.

Labai griežtas standartas

Savanos veislės kates Lietuvoje veisiantis A. Kavaliauskas sako, kad jas apibūdinti labai lengva: tai didelės, trumpaplaukės, taškuotos katės ilgomis ausimis ir kojomis.

„Jos – rytietiškų bruožų. Akytės yra su juodais į nosį einančiais latakais. Tai – įspūdinga katė“, – teigia A. Kavaliauskas.
„Yra labai griežtas standartas. Žinoma, bandoma jį įgyvendinti. Kačiukų kartos dar iki šiol skiriasi, nors ateityje tikimasi išveisti tokią Savanos katę, kuri nesiskirtų tarp kartų“, – pažymi šios veislės veisėjas.

Savannah katėKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Pareigūnai dar griežtesni

Kalbant apie „Savannah“ veislės kates, Aplinkos apsaugos agentūros požiūriu, tai yra vis tiktai laukinių gyvūnų hibridai, konkrečiau - servalo ir naminės katės hibridas, o Lietuvoje galiojantys teisės aktai iš tiesų draudžia fiziniams asmenims vykdyti laukinių gyvūnų kryžminimą tarpusavyje ar su naminiais gyvūnais.

"Asmenys, kurie vykdo tokią veiklą, pažeidžia nustatytus teisės akto reikalavimus," - sako Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos ir leidimų departamento Gyvosios gamtos leidimų skyriaus vedėjas Darius Mikelaitis.

Servalų, kaip rūšies, laikymas buvo nereglamentuotas ir leidžiamas iki 2009 m. rugsėjo 1 d., ir asmenys, kurie teisėtai įsigijo šios rūšies gyvūnus iki minėtos datos, turėdami tai patvirtinančius dokumentus, tą rūšį gali laikyti nelaisvėje, be abejo, sudarydami gyvūnams tinkamas sąlygas.

"Tačiau, veisti „Savannah“ rūšies kates, ar kitus hibridus, nes mūsų sistemos požiūriu tai yra laukinių gyvūnų hibridai, yra draudžiama," - griežtai perspėja pareigūnas.

Pažymėtina, kad šitie apribojimai yra taikomi iki penktos kartos. Šeštos kartos gyvūnams šitie reikalavimai nėra taikomi ir gyvūnai laikomi naminiais gyvūnais.

Ūgis - milžiniškas

Veisiant Savanos veislės kates, jų kartos žymimos raidėmis su skaičiais. Kačiukai, turintys apie pusę servalo kraujo, žymimi F1. Kita karta jau bus F2 ir taip – dar kelios kartos. Vėliau gimusios „Savannah“ veislės katės, veistos tik su kitomis Savanos veislės katėmis, žymimos vien raidėmis.

„Savannah“ veislės kačiukų kaina labai priklauso nuo to, kelinta tai karta nuo servalo.

„Kaina gali būti nuo 500 eurų. Europoje pardavinėjama iki 15 tūkst. eurų. Dažniausiai tokias kainas moka veisėjai“, – pasakoja A. Kavaliauskas.

Vertinant „Savannah“ kates, atsižvelgiama į kailiuko raštą. Šios katės turi būti taškuotos. Kailiuko spalva gali būti geltona, pilkšva ir net juoda.

 „Visas juodas kailiukas su atsispindinčiais dar juodesniais taškais“, – patikslina „Savannah“ kates veisiantis vyras.

Šių kačių akys gali būti įvairių spalvų ir nebūtinai atitikti kailiuko spalvą. Parodose taip pat apžiūrimos ausys. Reikia, kad jos būtų kuo didesnės.

„Kačių dydis nėra pagrindinis akcentas, tačiau taip pat žiūrima ir į tai. Snukučio forma turi būti kažkiek primenanti rytietiškus bruožus. Trikampio forma: akys, nosis. Ausys turi būti daug aukščiau ir atsuktos į priekį. „Savannah“ veislės katės grožis atsiskleidžia per trečius jos gyvenimo metus" - pasakoja veisėjas.

Pirmos „Savannah“ kartos veislės katės sveria nuo 6–11 kg. Vėlesnių kartų kačių svoris mažesnis – apie 6–7 kg. Dėl įvairių genetinių faktorių svoris gali smarkiai skirtis net toje pačioje vadoje.

Išsiskiria monogamiškumu

Savanos veislės katės ir katinai, pasak jų veisėjo, yra labai monogamiški. Katinas dažniausiai bendrauja su viena kate, kartais – su dviem.

Veterinarijos mokslų daktaras Jakovas Šengautas sako, kad Savanos kačių veisimas yra išties sudėtingas.

„Pirmos kelios vyriškos lyties kartos būna nevaisingos. Tai jau – genetikos dėsniai. Toliau veisiant šią katę, jei nenaudojamas servalas, naudojamas vėlesnės – trečios ar ketvirtos kartos – patinas ir pirmos ar antros kartos patelė. Taip išlaikoma veislė“, – aiškina J. Šengautas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse namuose ne visur galima laikyti laukinį gyvūną servalą. Kai kur tai, esą, draudžia įstatymai.

„Čia praverčia dirbtinis sėklinimas, nes veisėjai, norintys tai daryti, bando "sėklos" veisimui atsisiųsti iš tų vietų, kur galima laikyti. Turbūt šis dirbtinis sėklinimas taip pat gali padėti didinti Savanos veislės kačių populiaciją“, – svarsto veterinarijos mokslų daktaras.

Vienas iš įspūdingiausių Savanos veislės kačių bruožų – jų asmenybė. Tai – labai smalsios, ryžtingos katės, tyrinėjančios aplinką. Jos aktyvios ir mielai dalyvauja šeimininko veikloje.

Savannah katėKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Mityba

„Šeimininkas eina valgyti, ir ji eina valgyti. Šeimininkas eina į dušą, ir ji eina į dušą, mėgsta žaisti su vandeniu. Šeimininkas miega, ir ji miega šalia lovoje. Šeimininkas atsikėlęs eina gerti kavos, ir ji eina užkąsti“, – pasakoja veisėjas A. Kavaliauskas.

Pasak veterinarijos mokslų daktaro J. Šengauto, veterinaro akimis, Savanos veislės katės niekuo nesiskiria nuo kitų kačių: „Jos serga tomis pačiomis ligomis, skiepijamos tomis pačiomis vakcinomis, naudojamos tos pačios profilaktikos priemonės, naudojami tie patys vaistai.“

„Savannah“ katės šeriamos sausu arba šlapiu premium klasės maistu bei šviežia žalia mėsa. Dažniausiai – vištiena, triušiena, kalakutiena. Kiekvieną katę galima šerti žalia mėsa, nes būtent ja jos kadaise ir maitinosi gamtoje. Tačiau, specialistų teigimu, ne visada pagalvojame kačių gyvenimo trukmę. „Yra įrodyta, kad subalansuotas maitinimas, sausi ėdalai per paskutinius 20–30 metų pailgino naminės katės gyvenimo trukmę maždaug 3–4 metais“, – tvirtina veterinarijos mokslų daktaras.

Draugiškiausios – penktos kartos katės

Labai svarbu „Savannah“ veislės kates tinkamai auklėti nuo mažų kačiukų. Didelė atsakomybė tenka veisėjams.

„Svarbu, kaip jos yra išauklėtos. Tai geriau žino veisėjai, nes vis dėlto, veisiant šias kates, naudojamas servalas, kuris yra laukinis gyvūnas. Taigi jo charakteris, draugiškumas žmogui yra labai ribotas“, – pabrėžia J. Šengautas.

Savanos veislės kačių charakteris skiriasi. Panašu, kad draugiškiausios yra penktos kartos katės, o F1 – pirmos kartos ¬– katės (beje, pačios įspūdingiausios) vargu ar leisis paimamos ant rankų.

Jos labai savarankiškos, ir tai – nieko nuostabaus, nes jos dar tik – pusiau naminės, pusiau laukinės katės. Tačiau Savanos veislės katės mielai žais su šeimininku įvairiais žaisliukais. Labai mėgsta žaisliukus, ypač – barškančius. Mėgsta ir didesnius, kad galėtų nešiotis, žaisti, mėtyti. Ypač mėgsta žaisti su kamuoliuku, numetus jį, atneša. Tai yra labai judri, šokli, žaisminga katė.

Dar kartą pagalvokite

Daugelis kačių mylėtojų vertina tokias augintines dėl ypatingo laukinio grožio ir smalsumo. Tokią katę kai kurie augintojai, prisegę pavadėlį, vedžiojasi į kiemą ir sako, kad tai tikrai įspūdingas augintinis. Savanos gali būti puikios kompanionės, šios katės tinka judresniems žmonėms, nemažai laiko praleidžiantiems namuose.

Vis dėlto, jei įsigeistumėte tokios katės, būtinai atkreipkite dėmesį, kad Savanos veislės katės, kaip naminės katės - auginamos dar labai neseniai. Tai aktualu tiems, kas turi vaikų. Nors dauguma veisėjų jums tvirtins, kad „Savannah“ veislės kates galima auginti su vaikais, būkite budrūs ir patys pagalvokite, kas gali nutikti, jei vaikas netyčia nuskriaustų tokį gyvūną.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Kaip teisingai šerti šunį.
  • Pasaulinė zenenhundų diena Trakuose
  • Sirijos žiurkėnai populiarūs visame pasaulyje
  • Apie kates
  • „DiArchy“ magas Arvydas Gaičiūnas  sulaukė sesės siurprizo
  • Kas nutinka nuo kabliukų paleidžiamoms žuvims?
Dalintis FacebookDalintis su draugu

SK_2
SK_3
SK_4
SK_5
SK_6
SK_7
SK_8
SK_9
SK_10
SK_11
SK_12
SK_13
SK_14
SK_15
SK_16
SK_17
SK_18
SK_19
SK_21
SK_22
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html