Singapūro veislės katė

Visa tiesa apie Singapūro kates

Žaismingos katės, labai mėgstančios žmonų draugiją. Nors rašytiniai šaltiniai mini, kad Singapūro veislės katės mėgsta pamiauksėti, laidai „Mūsų gyvūnai“ veisėjos Dovilė ir Daiva pasakojo, jog jų augintinės – itin tylios. Tylus miauksėjimas veikiau primena ožkytės mekenimą. Net ir jį išgirsti tenka retai.

KILMĖS VERSIJOS

Singapūro veislės katės kartais vadinamos lietvamzdžių katėmis, mat buvo skelbiama, kad tai neva natūrali veislė iš Singapūro, kurios atstovėms pavykdavo išsigelbėti slepiantis nuo persekiotojų lietaus nutekamuosiuose vamzdžiuose. Neva todėl jos tokios mažos. Kaip paaiškėjo vėliau, Singapūro veislės katės veikiau kilusios iš JAV, nei iš Singapūro.

Yra pora veislės atsiradimo versijų. Sutuoktiniai Tommy ir Hal Meadow, kurį laiką gyvenę Singapūre, tvirtina, jog grįždami į JAV 1975 m. išsivežė tris vietines kates, pavadintas "Tess", "Tickle" ir "Puss", o vėlesniais metais vėl iš Singapūro, šį kartą iš gyvūnų prieglaudos, atsivežė dar vieną panašios išvaizdos katę. Reikia pridurti, kad tuometu Tommy Meadow jau buvo Abisinijos ir Burmos kačių veisėja, bei kačių mylėtojų federacijos kačių teisėja. Organizacija TICA 1979 m., o CFA 1982 m. oficialiai pripažino Singapūro veislės kates, kaip „natūralią veislę“.

ĮTARIMAI

Amerikiečių Singapūro kačių gerbėjas iš Džiordžijos valstijos Jerry Mayes nuvykęs į Singapūrą iš vietinių gyventojų išgirdo, niekada nematė tokio tipo katės, kaip jis apibūdino. Ir gatvėse vaikštinėjo dėmėtos, kreminės, „raudonos“ ir pilkos spalvos katės. Dauguma jų – trumpomis uodegomis. Tai paskatino Mayes nuvykti į Nacionalinės plėtros ministerijos vieną departamentų, kuriame atrado penkių kačių, kurias 1974 m. Meadow įsivežė į Singapūrą iš JAV, importo dokumentus. Tarp jų buvo ir buvo "Tess", "Tickle" bei"Puss". Karantino knygos išvardintos katės nurodytos, kaip dvi burmos ir trys rudos Abisinijos katės (arba abisinų-burmos mišrūnės). Tik išprieglaudos išvežta katė buvo Singapūro vietinė katė.

Tommy Meadow buvo iškviesta į CFA tarybą 1991 m. vasarį paaiškinti, kaip burmos ir rudi abisinai, eksportuoti į Singapūrą 1974 tapo Singapūro katėmis 1975. Meadow tikino, jog tas kates iš Singapūro vežėsi anksčiau, bet neturėjo eksporto dokumentų. Esą, jos vyras vykdė slaptą užduotį Singapūrė, dėl to jie negalėję atskleisti ankstesnės kelionės datos. Veisėja pateikė savo versiją, kada, kaip atsivežė kates, ir kaip jas veisė. Dokumentais patvirtina, kad formuojant Singapūro kačių veislę, dalyvavo tik viena tikroji katė iš Singapūro prieglaudos.

Ilgametis Singapūro kačių klubo atstovė Lucy Koh išsaugojo kopiją laiško, kurį Tommy Meadow 1975 m. prieš išvykstant iš Singapūro rašė žurnalo „Cat World“ redaktoriui. Paaiškėjo, kad Meadow siekė išgarsėti, veisiant Amerikos veislines kates, kaip natūralią Singapūro veislę.

Tokie faktai iškilo į viešumą, kai 1990-taisiais Singapūro turizmo valdyba nusprendė pasirinkti Singapūro veislės kates, kaip pagrindinį reklaminės kampanijos simbolį. "Singapore Straits Times" reporterė Sandra Davie, gavusi duomenų apie galimai melagingą veislės kilmės istoriją, stengėsi sustabdyti kampaniją, tačiau reklaminiai leidiniai jau buvo atspausdinti, ir kampanija nebuvo stabdoma dėl galimų finansinių nusotolių. Sandra Davie parengė straipsnį, diskredituojantį Faktai apie veislės kilmę pasiekė JAV. Ir nors Singapūro kačių veislė nebelaikoma „reta natūralia Singapūro veisle“, oficialiuose veislės aprašymuose niekas nebuvo keičiama. 2004 m. Singapūro kačių veisėja Tommy Meadow mirė, palikusi daug mįslių, susijusių su šia veisle.

DNR TYRIMAI KILMEI IŠAIŠKINTI

TICA ir (arba) CFA pripažintoms veislėms buvo atliktos kelios DNR studijos. Singapūro katės buvo traktuojamos kaip natūrali veislė iš Singapūro. DNR tyrimai parodė, kad ji glaudžiai susijusi su kitomis Pietryčių Azijos veislėmis, įskaitant Amerikos burmas, Havanos rudas kates, Korato ir Siamo kates. Nustatyta, kad Singapūro ir Amerikos burmos suformavo ypatingai artimą porą. Tai reiškia, kad Singapūro veislės kačių protėviai yra daugybė Amerikos burmos kačių. Esant stipriam prieštaravimui, tirtos ir tikros atsitiktinai parinktos katės iš Singapūro, tai buvo genetinis mišinys Pietryčių Azijos ir Europos kačių, galbūt dėl jūrų prekybos. Europoje Burmos su spalvos žymėmis veislė, žinoma kaip "Azijos trumpaplaukė", buvo išvesta iš Burmų. DNR tyrimai rodo, kad "singapūrietės" buvo sukurtos tokiu pačiu būdu, ir turi labai mažai genetinio turinio su tikromis Singapūro katėmis. Tačiau įvairiose seniau rašytose knygose vis dar galima rasti legendą apie Singapūro kačių kilmę iš mažų lietvamzdžių kačių.

MAŽIAUSIOS PASAULYJE

Singapūro veislės katės oficialiai pripažįtamos mažiausiomis pasaulyje. Jų genofondas yra palyginus nedidelis, ir dėl artimų individų veisimo pastebėta kačių mažėjimo tendencija. Pasiekus ribą, veisėjai atkakliau ieško kuo mažiau susijusių veisimo linijų atstovų. Suaugusios tinkamai šeriamos katės sveria apie 1,5-2 kg, pasak veisėjos Dovilės gali sverti iki 2,5 kg.

ĮSPŪDINGOS AKYS

Didelės akys daugeliui palieka neišdildomą įspūdį. Veterinarijos gydytoja R. Žilinskienė sako, kad specialios, ypatingos priežiūros jų akims nereikia.

SPALVA

Šios veislės katės gali būti tik vienos spalvos, vadinamos „sepia agoutti“, dramblio kaulo spalvos, su tamsiu tikingu, t. y. spalvos dryžiais ant plauko. Katei judant susidaro įspūdis, kad vietomis spalva kinta.

SVEIKATA

Dažniausiai tai sveikos katės, tačiau pasitaiko genetiniškai perduodamų susirgimų. Dėl silpnų gimdos raumenų kai kurios katės negali išstumti kačiukų, tenka atlikti chirurginę operaciją. Taip pat kai kurios katės kenčia dėl mažakraujystės. Skiepyti Singapūro veislės kates, pasak vet. gydytojos R. Žilinskienės, būtina, kaip ir kitas įprastas kates, taip pat reikia naudoti ir profilaktines priemones nuo parazitų.

ŠEIMININKAMS TENKA PALAUKTI

Pasak veisėjos Dovilės, Singapūro veislės kačiukai į naujus namus atiduodami vėliau, nei kitų veislių atstovai. Per tą laiką kačiukai sutvirtėja, mat 3-4 mėn. amžiaus jų dydis toks, kaip kitų veislių, pvz., bengalų kačiuko – 1,5 mėn.

PRIEŽIŪRA

Singapūro veislės katės – trumpaplaukės. Jas veisėjos pataria šukuoti bent porą kartų per savaitę, siekiant, kad namuose plaukų būtų kuo mažiau. Maudyti Dovilė pataria tik tada, jei stipriau išsiteptų, pasak jos, tai labai švarios katės, kurios savo higiena uoliai rūpinasi pačios.

SIURPRIZAI

Kadangi tai mažesnės, nei įprastos katės, jos linkusios lįsti į pačias įvairiausias namų vietas. Jas galima aptikti ne tik stalčiuose, bet ir rankinėje, ar nedideliame tuščiame puode. Kadangi jos gan tylios, gali tekti paplušėti, kol surasite. Meilios ir prieraišios Singapūro veislės katės dėl gero būdo tinka šeimoms su kiek paaugusiais vaikais (kad ir katė būtų saugi, bei tinkamai auginama).

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Sembernarų veislės šuo
  • Šuo vardu Maksas
  • Nykštukinis begemotas!
  •  Genetinio profilio tyrimai (DNR) privalomi veisiamiems šunims
  • Šuns apžiūra pas veterinarą
  • Kaip išgelbėti paukščius
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Singapuras_1
Singapuras_2
Singapuras_3
Singapuras_4
Singapuras_5
Singapurs_6
Singapuras_7
Singapuras_8
Singapuras_9
Singapuras_10
Singapuras_11
Singapuras_12
Singapuras_13
Singapuras_14
Singapuras_15
Singapuras_16
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html