Latviška penkių eurų moneta

Ežio vertė Latvijoje pakilo

2016 metų balandžio 19 dieną Latvijos bankas išleido sidabrinę 5 eurų monetą iš serijos „Mėgstamiausios ir didžiausią įtaką padariusios latviškos pasakos“. Tai jau antroji latviška moneta su gyvūnais.

Prieš pusmetį rašėme, kaip išleista pirmoji šios serijos moneta, “penki katinai” (lat. Pieci Kaki), pralinksmino visus ir sulaukė didžiulio dėmesio. Ji buvo nukalta Latvijos vaikams žinomos pasakos „Penki katinai“ motyvais.

Pradinė monetos Latvijos banko paskelbta kaina buvo 39 eurai. Vėliau „pieci kaki“ monetos kaina tarp kolekcionierių šoktelėjo iki 80-100 eurų.

Antroji serijos moneta vaizduoja dar vieną latvių pasaką, kurios herojus – išmintingas ežys.

Monetos averse pavaizduota princesė, laikanti ežiuką rankose, reverse – banda kiaulių su ežiuku priešakyje. Piešinio autorė – žinoma latvių iliustratorė Gundega Muzikante. Ne vienai knygai iliustracijas sukūrusi dailininkė pirmą kartą tapo monetos dizaino autore.

Latvijoje ežiui dažnai suteikiamos teigiamos žmonių savybės – išmintis, darbštumas, gerumas. Šios pasakos pagrindinis veikėjas – ežys – taip pat turi šias dorybes, be to, yra išradingas. Būtent šios savybės lemia, kad jam pasiseka vesti princesę ir kartu su ja valdyti šalį.

Žaisminga moneta nukalta bendrovėje „Lietuvos monetų kalykla“. Įsigyti ją galima Rygoje ir Liepojoje, latviškose bei lietuviškose monetų parduotuvėse.

Monetos tiražas ribotas – 10 000. Kaip ir ankstesnė pasakų serijos moneta, ši platinama specialioje dėžutėje su originalumą patvirtinančiu sertifikatu. Iš viso pasakų seriją sudarys 5 monetos, atskleidžiančios penkias skirtingas latvių pasakas.

Beje, tai ne pirmoji kolekcinė latviška moneta, ant kurios įamžintas ežys. 2012 m. Latvijos bankas išleido proginę 1 lato monetą su ežiuku reverse.

Kaip skelbia Europos Centrinis Bankas - kiekviena šalis gali išleisti dvi progines monetas per metus. Šių monetų ypatybės ir viena – bendroji – pusė yra tokios pat kaip ir įprastų 2 eurų monetų. Jos skiriasi tik nacionalinės pusės dizainu, kuris skirtas kokiai nors progai paminėti. Kaip proginės gali būti išleidžiamos tik 2 eurų nominalo monetos.

Proginės monetos yra teisėta atsiskaitymo priemonė visoje euro zonoje. Tai reiškia, kad atsiskaitymui jos gali būti naudojamos ir turi būti priimamos kaip visos kitos eurų monetos.

Dažniausiai šios monetos išleidžiamos istorinių įvykių sukaktims paminėti arba siekiant atkreipti dėmesį į dabartinius istorinės reikšmės įvykius. Pačią pirmąją proginę 2 eurų monetą išleido Graikija 2004 m. Atėnuose vykusių Olimpinių žaidynių proga.

Monetų dizainą kuria ir jų leidimu rūpinasi pačios jas išleidžiančios valstybės. Europos Centrinio Banko vaidmuo – tvirtinti, kokį didžiausią proginių (kaip ir visų kitų) monetų kiekį kiekviena valstybė gali išleisti.

Šaltinis: Laidos “Mūsų gyvūnai” reportažas

  • Sirijos žiurkėnai populiarūs visame pasaulyje
  • Triušių šou Molėtuose
  • Šiaurinis baltaveidis apuokėlis
Dalintis FacebookDalintis su draugu

Pinigai
Pinigai_2
Pinigai_3
Vikipedija

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html