ŽUVYTĖ GAIDELIS – KOVINGASIS GRAŽUOLIS

ŽUVYTĖ GAIDELIS – KOVINGASIS GRAŽUOLIS

Gaidelis – spalvinga žuvytė, kurią smagu stebėti, auginti. Dėl gan nesudėtingos priežiūros tokios žuvelės tinka net ir pradedantiems akvariumininkams. Vis dėlto būtina žinoti kelis svarbius dalykus, jeigu norite tokiu augintiniu džiaugtis kuo ilgiau.

Gadelis patinas
Eduardas Sidikerskis
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Akvariumininkas Eduardas Sidikerskis augina ir veisia žuvis jau ne pirmą dešimtmetį. Akvariumininkystė tapo ne tik hobiu – Eduardas dirba vienoje didžiausių dekoratyvinių žuvų veisyklų Lietuvoje, ir naudingais patarimais dalinasi su laidos „Mūsų gyvūnai“ žiūrovais bei musugyvunai.lt skaitytojais.

Gaidelių kvėpavimo organas primena labirintą

Gaidelis priklauso labirintinėms žuvims. Šeima yra Betta, tai jų yra daug rūšių, tačiau akvariumuose dažniausiai laikoma būtent Betta splendens, ir jų įvairiausios spalvų bei formų variacijos.

GaideliaiKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Tokios žuvytės natūraliai gyvena Pietryčių Azijoje, Tailande, Kambodžoje, Laose. Gyvena negiliose pelkėtose vietose, ryžių laukuose, labai silpnai tekančiose upėse. Labirintinėms jos priskiriamos dėl ypatingai susiformavusio kvėpavimo organo. Gamtoje tokios žuvelės gyvena uždumblėjusiuose vandenyse, kur natūraliai deguonies kiekis yra labai žemas. Evoliucijos eigoje virš žiaunų lankų išsivystė tam tikras organas, kuris, jeigu daryt pjūvį, primena labirintą, su daug sienelių, išvagotų kapiliarais, per kurias įsisavina deguonį.

Tačiau, labirintas išsivystė, bet žiaunos nukentėjo, ir gaidelis per žiaunas negali pilnai patenkint deguonies poreikio. Tokia žuvytė būtinai turi iškilti iki vandens paviršiaus įkvėpti oro. Jei akvariumas su dangčiu, patariama nepripildyti sklidino.

Gaidelio patinėlisKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Kovingieji patinai

Šitos mažos žuvelės yra labai kovingos. Agresyviomis vadinti būtų neteisinga, nes kitų rūšių žuvų ar šeimų jos neterorizuoja, tiesiog patinai kovoja dėl teritorijos tarpusavyje. Ir kovoja iki tol, kol nužudys priešininką. Kaip vyksta kova? Pirmiausia, pamatę kitą patiną (tik gaidelių patinų pelekai labai ilgi ir įspūdingi), gaidelis išpučia žiaunas ir išskleidžia visas „vėduokles“. Jeigu gąsdinimas priešininkui įspūdžio nepadarė, prasideda kautynės: priešininkai kapojasi, plėšo pelekus.

GaideliaiKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Anksčiau buvusiame Siame, dabar Tailande, būdavo rengiamos ir žuvų gaidelių kovos. Karinga prigimtis atsispindi ir pavadinime - Betta splendens . Nors daug kas galvoja kitaip, bet pavadinimas yra ne lotyniškas. Bettah buvo senovės karių gentis, o splendid angl.– gražus. Išvertus reiškia „gražus karys“.

Patelės – draugiškos

Nors patinai nesugyvena, patelės sutaria kuo puikiausiai, todėl jų viename akvariume galima laikyti ir daugiau. Jos ne tokiais puošniais pelekais, kaip gaideliai patinai, bet taip pat būna spalvingos.

Gaidelių patelėsKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Gaidelį su patele galima laikyti ne visą laiką

Norint auginti tokių žuvyčių porelę, reikia tam tikrų sąlygų. Jeigu pora bus laikoma mažame tūryje, kur nebus slėptuvių, tai greičiausiai ta patelė bus nužudyta. Tam, kad džiaugtumėtės ir jūs, ir abi žuvytės gerai jaustųsi, akvariumas turėtų būti didesnis (nuo 10-15 litrų ir daugiau), nei įprastai galite matyti zooparduotuvėse eksponuojamus gaidelius. Jame turėtų būti slėptuvių, augalų, kad patelė galėtų, esant reikalui, saugiai pasislėpti.

Gaidelių patelėsKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Gruntas ir vanduo

Gaidelis – tokia žuvis, kuriai įrenginėjant akvariumą reikia vadovaujantis visom bendrom taisyklėm. Akvariumo dugną patariama užberti 3-5 mm ar didesnės frakcijos gruntu, kad jis būtų šiek tiek laidus vandeniui, jame vyktų biologiniai procesai – azoto ciklas, ir nereikėtų papildomo filtravimo, mat gaideliai – stovinčio ar vos judančio vandens žuvys, todėl galingos filtracijos sukeliamos srovės gaideliui nepatiks. Jeigu viename akvariume su gaideliu auginsite ir daugiau žuvų, žinoma, filtravimo sistemos reikės, tačiau sroves įmanoma suvaldyti.

Augalai

Praktiškai tinka dauguma mažų augalų, tačiau būtinai turėtų būti plaukiojančių, nes gaideliai mėgsta ten tinginiauti. Apatiniame sluoksnyje, norint padaryti biotopinį akvariumą, pravers Tailando paparčiai, labai tinka, juos galima prie šakų pririšti, jie patys priauga; taip pat tinka bolbitis, ragalapis. Bolbitį geriau naudoti didesniame akvariume, nes mažame gali užaugti per didelis. Žinoma, gaidelio akvariume galima naudoti ir plastikinius augalus, tačiau juos reikės periodiškai valyti. Na, o jeigu prisodinsite gyvų, teks pasirūpinti ir akvariumo apšvietimu. Pačiam gaideliui užtektų ir natūralaus apšvietimo, bet mūsų akims apšviestas akvariumas atrodo visgi gražiau. Jis būtinas ir augaliukams.

Javos papartis
Ragalapis
Plaukiojantys augalai
Plaukiojantys augalai šaknys
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Po vieną ar bendrame akvariume?

Gaideliai gali sugyventi su kitomis draugiškomis, taikiomis žuvytėmis (neonai, rasboros, ir kt.), tačiau vertėtų vengti aktyvių, kitas pasivaikyti mėgstančių žuvų (minorų, ternercijų, ir pan.), nes gali pradėti skabyti gražiojo gaidelio pelekus. Akvariume labai pravers „sanitarai“ – ancistrusai, koridorų šeimo šamukų, kurie uoliai surinks likusio pašaro likučius.

AncistrusasKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Kuo šerti

Laukinėje gamtoje žuvys gaideliai minta daugiausiai aplinkoje aptinkamais vabzdžiais. Taip pat jie paskanauja dumblių ir įvairių lervų. Nedideliuose akvariumuose laikomus gaidelius patogiausia šerti specialiai jiems pritaikytu plaukiančiu dekoratyvinių žuvų pašaru, granulytėmis. Jeigu vanduo akvariume vėsesnis, šerti galima kartais ir kas antrą dieną. Tai lėtos žuvys, plaukioja nedaug, sunaudoja nedaug energijos.

Gaidelis su kitokiomis žuvytėmisKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Kokioj temperatūroj laikyti?

Gaidelis kilęs iš tropikų, ir ten temperatūra nebūna tokia žema, kaip pas mus mėgstama sakyti, kambario temperatūra, vid. 18-20 laipsnių - gaideliui tai tikrai yra mažokai. Norint, kad jis būtų bent kažkiek aktyvus, kad jo virškinimo sistema funkcionuotų normaliai, jam reikia taip minimum 24-25 laipsnių. Reikėtų arba akvariumą šildyti, arba laikyti šiltesnėje patalpoje. Gaideliui priimtina temperatūra kaip ir daugeliui žuvų, iki 32-33 laipsnių, tai nereiškia, kad reikia tokioje laikyti. Taip labai suaktyvėja visi gyvybiniai procesai ir gaidelis trumpiau gyvens. O gaidelio amžius labai gali būti įvairus. Priklausomai vėlgi nuo vandens temperatūros. Tai gali būti metai, o gali būti net penkeri. Gamtoj, jie, be abejo, tiek neišgyvena, tik apie porą metų. Subręsta gan anksti, maždaug 4 mėnesių, nes ryžių laukai išdžiūsta, reikia spėti pasidauginti.

Pateles galima laikyti bureliu
Gaidelio patinėlis
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Ko prireiks veisimui

Norint akvariume pasidauginti gaidelių, reikia, visų pirma, turėt patiną ir patelę. Antras dalykas – reikia turėt dar vieną akvariumą. Neršia jie gana puikiai, gana noriai. Stimulas neršimui – temperatūros pakėlimas porai laipsnių, ir vandens pašviežinimas dažnesnis, nedideliais kiekiais, imituojant liūčių sezoną. Būna žmonės dažnai, kas nesusidūrę su gaideliais, gavę dovanų, sunerimsta, kokie ten burbulai paviršiuje, o ten tiesiog gaidelio patinas stato lizdą. Į tą lizdą jis nusiveja patelę, ten ją išspaudžia, suneša ikriukus. Ikriukai yra baltos spalvos, ir jie yra skęstantys. Bet gaidelis juos surenka. Jų mailiukas yra gana smulkus, čia mėgėjams kiltų problema, nes reikėtų pasiruošti startinio maisto - aišku, visada galima nedidelį kiekį gauti ir taip: paimkime bet kurio sveiko akvariumo kempinę, išspauskime, ten bus pilna infuzorijų, verpečių, ir galima taip išmaitinti.

PPatelė akvariume
Gaidelis patinėlis vejasi
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Po neršto

Patelę reikia atskirti iškart po neršto, nes patinas pasidaro ypač agresyvus, ir jeigu ji neturės, kur pabėgti, greičiausiai bus užmušta. Patinėlį reiktų atskirti tada, kai mailiukas pasileidžia plaukioti. Taip sakant, “išsibarsto” po akvariumą.

Labai naudinga būtų turėti daug plaukiojančių augaliukų, tokių, kaip ragalapis, elodėja ir kt., kad tas mailiukas ten šmirinėtų, ir papildomai niekuo nešeriant, ar smulkiai patrupinant sausą maistelį – keli vienetai, tikrai tikėtina, išgyvens. Tačiau ateis tas laikas, kai jie pradės bręsti, ir tada patinus būtinai reikės išskirti.

Spalvingi gaideliai – tikrai įspūdingi. Jeigu būtų draugiškesni – tikriausiai būreliais puoštų ne vieną gėlavandenį akvariumą.

GaidelisKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Šaltinis:

Pagal laidos „Mūsų gyvūnai“ medžiagą parengė R. Eilunavičienė

Dalintis FacebookDalintis su draugu

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html