Nykštukinės voverinės skraiduolės

Nykštukinės voverinės skraiduolės

Gamtoje Nykštukinės voverinės skraiduolės aptinkamos Naujoje Gvinėjoje, ir gretimose salose, taip pat Australijoje. Gyvena jos mišriuose miškuose, lizdus įsirengia eukaliptų medžiuose. Jauniklius nešioja ant nugaros, taip supažindina su aplinka, maistu, ir net sklendžia kartu.

Skraiduolė su jaunikliuKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Skraiduolėmis jos vadinamos dėl gebėjimo, šonuose išskleidus membranas, sklęsti nemažus atstumus. Laikant namuose, tokiems gyvūnas patariama įrengti kuo erdvesnį būstą, kuriame būtų ir jaukių kabančių guolių. Vilniečiai Eglė ir Elvinas savo skraiduolėms jų įrengė net kelis.

Skraidulė guolyjeKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Guoliukai, tamsios vietos pasislėpti tokiems gyvūnams tiesiog būtinos – mat dieną jos miega, ir neturint savo tamsaus kampelio, gali sutrikti ir skraiduolės sveikata. Eglė narvą dienai apdengia tamsiu užvalkalu, kad jos augintinės jaustųsi kuo patogiau.

Populiarėjančias nykštukines voverines skraiduoles, kurios priskiriamos laukiniams gyvūnams, galima laikyti namuose be specialaus leidimo, kadangi jos nekelia grėsmės žmogui ir nėra įtrauktos į saugomų rūšių sąrašą. Tačiau, norint veisti tokius gyvūnus komerciniais tikslais, t.y., jei planuojate skraiduolių palikuonis pardavinėti – leidimas laikyti laukinius gyvūnus nelaisvėje - būtinas.

Darius MikelaitisKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Laukinių gyvūnų licencijavimo sk. Vedėjas Darius Mikelaitis pataria kreiptis į agentūrą prieš pradedant veisti nykštukines voverines skraiduoles. Pasak D. Mikelaičio šio leidimo gavimas užtikrina nuoseklų duomenų atsekamumą, patikimų veisėjų atskyrimą, nuo neteisėtai laukiniais gyvūnais prekiaujančių asmenų, ir suteikia pagrindą išduoti teisėto įsigijimo dokumentus. „Motininė gyvūnų banda privalo būti suformuota pagal galiojančias teisės aktų nuostatas, ir tokie gyvūnai turi turėti teisėto įgijimo dokumentus, kuriuose būtų tiksliai nurodoma laukinio gyvūno rūšis, kiekis, kilmė, bei ženklinimo duomenys“, - sako AAA Laukinių gyvūnų licencijavimo sk. vedėjas.

Darius Mikelaitis taip pat pataria, kad būsimieji nykštukinių voverinių skraiduolių šeimininkai pasidomėtų, ar asmuo, parduodantis tokius gyvūnus, turi teisę užsiimti šių gyvūnų laikymu nelaisvėje, veisimu ir prekyba. Taip pat pravartu pasidomėti ir laikymo sąlygomis.

Skraiduolė maitinasiKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Turite žinoti, kad voverinės nykštukinės skraiduolės – naktiniai gyvūnai. Tai reiškia, kad jie aktyviausi tamsiu paros metu: tada maitinasi, žaidžia, tyrinėja aplinką, ir... „loja“, lyg nedideli šuniukai. Jeigu itin vertinate naktinį miegą, einate miegoti anksti, galbūt vertėtų pagalvoti apie kitokį augintinį.

Taip pat ne visi veisėjai perspėja, kad tokių skraiduolių patinai aktyviai žymi teritoriją, aplinką, ir net kitas drauge gyvenančias skraiduoles. Norint išvengti specifinio kvapo, teks dažnai plauti guoliukus, keisti medines laipiojimo karteles ir kitus daiktus, esančius narvelyje.

Nykštukinių voverinių skraiduolių mityba – skiriasi nuo kitų daugeliui įprastų Lietuvoje naminių gyvūnų mitybos. Veterinarijos gydytoja Laura Dobrovolskaitė, kuri augina tokias skraiduoles daugiau, kaip penkerius metus, sako labai svarbu šerti tinkamai, vadovautis patikimais informacijos šaltiniais, mat interneto platybėse yra mačiusi prieštaringų nuomonių, todėl skraiduolių augintojai gali netgi pakenkti savo gyvūnams. Taigi, kuo iš tikrųjų ypatinga skraiduolių mityba, ir kaip tinkamai jas šerti?

Eglė DobrovolskaitėKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Nepatariama šerti tuo pačiu maistu, kad ir kaip skraiduolė jį mėgtų – mat, tarkim, itin mėgiamame vaisiuje nėra visų būtinų vitaminų ir mikroelementų, reikalingų medžiagų. Jeigu šeria vien tik milčiaus lervomis, pritrūksta kitų medžiagų, todėl labai svarbu kaitalioti tą mitybą: tai ir vaisiai, ir daržovės, ir riešutai – turėtų po truputį keistis. Geriausia vieno vaisiaus ar vienos daržovės neduoti ilgiau, nei savaitę. L. Dobrovolskaitė dalinasi ir asmenine patirtimi: „Nusipirkusi kelis skirtingus vaisius ar daržoves, tiesiog kaitalioju dienas. Jeigu vieną dieną daviau obuolį, tai kitą dieną stengiuosi duoti morką arba, žiūrint, ką mėgsta – pomidorą ar agurką.“

Skraiduolė
Skraiduolė prie gertuvės
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Nykštukinės voverinės skraiduolės, pasak Lauros, labai individualios. Jos auginamoms patelėms didžiausias skanumynas yra milčiaus kirmėles, o patinėliai – smaližiai. Jiems patinka medus, saldūs vaisiai. Tokiems gyvūnams būtina patiekti ir specialiai voverinėms nykštukinėms skraiduolėms skirto ėdalo. Lietuvoje fizinėse parduotuvėse jo įsigyti gali ir nepavykti. Daugelis skraiduolių augintojų parsisiunčia specializuoto ėdalo užsakydami el. parduotuvėse.

Skraiduolė maitinasiKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

- Visiems rekomenduoju šerti dalį sausu pašaru, nes jis yra pilnai subalansuotos, ten yra visos reikalingos medžiagos, būtent skraiduolės mitybai, - sako veterinarijos gydytoja. – Bet jos, aišku, neėda to pašaro taip noriai, kaip gauna visko kito papildomai. Pagal amerikiečių rekomendacijas sausas pašaras turėtų sudaryti apie 50 proc., ir tada 50 proc. kitas likęs, tai vaisiai, daržovės, riešutai, kirmėlytės milčiaus, ir kitos medžiagos. Kaip ir katėms ar šunims, negalima duoti cukraus, druskos, netinka pipirai, svogūnai, česnakai, kepti patiekalai.

Skraiduolė mėgsta medųKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Medus – yra vienas iš tų saldiklių, kurį galima naudoti, arba medų, arba medaus gaminius. Tik skraiduolės – smaližės, greičiausiai ėstų to medaus, keik duotumėt, todėl reikia normuoti.

Skraiduolės nagučiaiKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Auginant tokį gyvūnėlį verta dažniau žvilgtelėti į jo narvelį – mat vienos dažniausių nykštukinių voverinių skraiduolių traumų susijusios ne su sklandymu, bet - pirštukų traumos. Įstrigus nagui guolyje skraiduolė gali pakibti nepatogia poza, pirštukas gali lūžti. Nagus skraiduolės dažnai nusidildo į bėgimo ratuke įtaisytą specialią šiurkščią juostą. Veterinarijos gydytoja pataria dažniau apžiūrėti nagučius, ir ilgesnius nukirpti.

Nešioklė
Nešioklė
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Į lauką galima neštis skraiduoles šiltuoju metų laiku, geriausia debesuotą dieną. Ypač didelėms naktinių gyvūnų akims tiesioginiai saulės spinduliai kenkia. Yra specialiai skraiduolėms skirtų nešioklių – jos su tinkliuku, kad patektų oras, bet tokio dydžio, kad gyvūnėliai jaustųsi jaukiai, galėtų susisukti kamputyje. Lauke skraiduolė turi būti su specialiu antkakliu arba petnešėlėmis, ir prisegtu pavadėliu – lipantį į medį gyvūną galėsite lengviau susigrąžinti.

SkanėstaiKadras iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Gyvena nykštukinės voverinės skraiduolės daug ilgiau, nei žiurkėnai, vidutiniškai apie 8 metus, nors kai kurios išgyvena ir iki 13-14 metų.

Šaltinis: musugyvunai.lt

Daugiau nuotraukų

Dalintis FacebookDalintis su draugu

Skraiduolė
Skraiduolė_1
Skraiduolė_2
Skraiduolė_3
Skraiduolė_4
Skraiduolė_5
Skraiduolė_6
Skraiduolė_7
Kadrai iš laidos "Mūsų gyvūnai"

Rašykite:

  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skambinkite:

UAB Media Volpe
1998-2022 Laidą "Mūsų gyvūnai" kuria UAB Media Volpe. Visos teisės saugomos.
google-site-verification: googlebded0ab8a631affe.html